W lipcu 2017 roku miasto przejęło zarządzanie cmentarzami komunalnymi. Są to place, drogi i chodniki o powierzchni około 17 hektarów. Jak przed Wszystkimi Świętymi zostały przygotowane nekropolie?

Miasto wyremontowało drogę wjazdową na cmentarz Miłostowo od ul. Gnieźnieńskiej oraz plac przed domem przedpogrzebowym. – Naszym priorytetem było utrzymanie estetyki cmentarzy na poziomie, którego oczekują mieszkańcy. Tylko do lipca do września wywieźliśmy 1,5 tysiąca ton śmieci. Obecnie służby pracują bez przerwy, odpady nie są składowane na cmentarzach, ale usuwane są na bieżąco. Zamontowaliśmy też nowe tablice informacyjne, powstały dwie toalety przy cmentarzach, a w planach są kolejne. – mówi Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.

Otwarte zostały nowe biura w pobliżu głównych wjazdów na cmentarze oraz główne Biuro Administracji Cmentarzy Komunalnych. – 1 listopada będą one czynne w godz. 7 – 15. Można tam dokonać opłaty za istniejące groby – pieniądze wykorzystywane są w całości na utrzymanie cmentarzy. – informuje miasto. – Planujemy ruszyć z akcją informowania o mijającym czasie prolongaty grobów. Opłaty można dokonać w biurach, również bezgotówkowo, albo przelewem. – dodaje Maciej Dźwig – dyrektor Usług Komunalnych.

W dniu Wszystkich Świętych zmieni się organizacja ruchu wokół cmentarzy. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Poznania, oraz na stronach Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu i Zarządu Dróg Miejskich. – Na cmentarzu Miłostowo od ulicy Warszawskiej od 31 października do 1 listopada uruchomione zostanie przejście naziemne przez tory kolejowe. Nad bezpieczeństwem pieszych będą czuwały służby ochrony kolei. Istniejące przejście podziemne będzie czynne całodobowo, do 03.11 kraty na przejściu nie będą opuszczane. – mówi Ziemowit Borowczak, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania.

Do 1 listopada nie ma możliwości wjazdu pojazdem na teren cmentarzy komunalnych Miłostowo i Junikowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *