Co do czytania aktualnie poleca wydawnictwo Prószyński i S-ka?

Craig Russell „Czynnik diabła” 

„Absolutnie wciągający thriller, świetna intryga i doskonałe tempo. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich wielbicieli literatury kryminalnej i horrorów… Z pewnością zajmie należne jej miejsce bok Drakuli, Jekylla i Hyde’a oraz Frankensteina” – pisze Live and Deadly. To trafna recenzja książki Craiga Russella pt. „Czynnik diabła”. Opowieść dzieje się w międzywojennej Pradze, w klinice dla obłąkanych. Sama scenografia, którą buduje sobie czytelnik zagłębiając się w tę historię budzi dreszcz emocji. Jednak założenie jest z gruntu dobre, młody psychiatra chce z osobowości najokrutniejszych morderców w kraju wyeliminować element odpowiedzialny za czynienie zła. Ponure legendy, które jednak krążą o zakładzie dla obłąkanych powodują niepokój, ale ten przyjemny, który lubimy czuć wiedząc, że mowa jest o opowieści wymyślonej. Ale czy mogłaby się zdarzyć na prawdę? Zdecydowanie. Zdarzenia w zamknięciu przeplatają się z tymi na zewnątrz placówki, gdzie nadal na wolności grasuje inny morderca. Jaki związek mają te sytuacje? Otwórzcie książkę, zajrzyjcie do domu strachów.

 

„Rak trzustki, czyli jak wygrać z cichym zabójcą” prof. Paweł Lampe w rozmowie z Magdaleną Żakowską

Czym się trawi, gdy lekarze usuną nam całą trzustkę? Tabletkami. Jak o tematach trudnych rozmawiać, żeby inni z zapartym tchem o tym czytali? Można sprawdzić w tej publikacji. Niezwykle ciekawa rozmowa dotycząca tematu niezwykle trudnego. Trudnego, bo to właśnie rak trzustki zabrał m.in. Annę Przybylską, Patricka Swayze i Steve’a Jobsa. Profesor opowiada o interesujących i prostych rozwiązaniach, sugerując nam pacjentom konieczność interesowania się własnym zdrowiem każdego dnia. Przypomina też o diecie, ale obala również funkcjonujące w zwykłych rozmowach mity. Jak współczesna medycyna chce poradzić sobie z chorobą, która jest najtrudniejsza do wyleczenia? Najważniejszy jest czas, szybka diagnoza i walka, która może zakończyć się sukcesem. Jak? O tym opowiada profesor Paweł Lampe, ale też inni lekarze. Kto kupi książkę, wspiera Fundację onkologiczną ALIVIA.

 

Dr Mai Thi Nguyen-Kim „Śmierć przy myciu zębów. Chemia dla zabieganych”  

To książka dla tych, którzy nie lubią się uczyć chemii, a chcieliby ją zrozumieć i się nią nawet zafascynować. Dr Mai Thi Nguyen-Kim chce odczarować mit nudnej dziedziny nauki i pokazać, że spotykamy się z nią każdego dnia, więc może przydałoby się jej nie unikać, a nawet polubić. Autorka pochodzi z rodziny chemików – ojciec jest chemikiem, jest nim także brat. Warto poczytać napisane przez nią słowa z kilku powodów. Napisała pracę doktorską na Harvardzie, misję krzewienia nauki podjęła na Youtube, za swój kanał „The secret life of scientists” dostała m.in nagrodę Grimme Online Award 2018, a za talent i umiejętność przekazywania wiedzy nagrodę George’a von Holtzbrincka. Kogo zatem innego mięlibyśmy czytać, żeby polubić chemię?

 

Książki mogą być Państwa. Wystarczy napisać do nas maila na adres redakcja@rtk.poznan.pl, wpisać tytuł wybranej książki i uargumentować swój typ. Rozstrzygnięcie konkursu 25 listopada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *