Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczną kładki pieszo-rowerowej. Ma ona przypominać wstęgi wiążące brzegi Warty.

Kładka ma połączyć rejon Kampusu Politechniki Poznańskiej i Chwaliszewo poprzez południową część Ostrowa Tumskiego. Jej zadanie to także ułatwienie komunikacji pomiędzy Maltą i Starym Rynkiem.

-Stary Rynek i Malta są ikonami Poznania – podkreśla Jacek Jaśkowiak. Myśląc o przyszłości musimy stwarzać warunki, by turyści i mieszkańcy mogli się łatwo i szybko, zarówno pieszo jak i rowerem, przemieścić z jednego miejsca do drugiego. Mam nadzieję, że zwycięski projekt spotka się z aprobatą nie tylko komisji konkursowej, ale przede wszystkim mieszkańców Poznania.

Kładka została zaprojektowana jako zawieszenie nad lustrem wody dwóch naprężonych, smukłych wstęg mających za zadanie spiąć dwa brzegi Warty włączając szczególne miejsce jakim jest cypel Ostrowa Tumskiego rozdzielający jej brzeg – tak by nie naruszyć, a zarazem podkreślić pejzaż Miasta zwracając szczególna uwagę na Katedrę – tak obiekt opisują sami autorzy.

Kładka ma wpisywać się w program powrotu miasta nad Wartę. Ma ona ułatwić aktywizację życia nad rzeką.

Zwycięska koncepcja została zaprojektowana przez pracownię architektoniczną ARPA, która wykona również projekt budowlany. Umowa ma zostać podpisana w lipcu. Architekci będą mieli rok na stworzenie pełnej dokumentacji. W drugiej połowie 2019 roku mają ruszyć prace budowlane, które potrwają dwa lata.

W budżecie miasta na wybudowanie kładki jest 30 mln złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *