Tegoroczna matura wystartowała. Pierwsze egzaminy uczniowie już napisali. Ich zdaniem nie były trudne.

Uczniowie wczoraj napisali egzamin dojrzałości z języka polskiego. Musieli zmierzyć się z pytaniem: „Praca – pasja czy obowiązek? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Ziemi, planety ludzi” Antoine’a de Saint-Exupery’ego oraz do wybranych tekstów kultury”, ale też z tekstem o wymieraniu języków. Był też fragment „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego oraz tekst o sławie Henryka Sienkiewicza, którą przyniosło mu dzieło „Quo Vadis”. Maturzyści interpretowali utwór „Słyszę czas” Kazimierza Wierzyńskiego. – Temat wypracowania można sobie wybrać. Nasi uczniowie najczęściej pisali tekst o pracy. Najmniej osób zdecydowało się na interpretację wiersza – mówiła Barbara Kierończyk, wicedyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Krzesinach. – Z kolei na egzaminie z matematyki żadne zadanie ich nie zaskoczyło. Pierwsze relacje były raczej pozytywne. Jednym słowem – matura jak dotąd nie była zła – dodaje wicedyrektorka.

W przyszłym tygodniu uczniowie zmierzą się z egzaminami z języków obcych. Na Nowym Mieście najwięcej uczniów, bo ponad 90% będzie zdawać maturę z języka angielskiego.

W poniedziałek 8 maja uczniowie napiszą egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym, 9 maja rano przystąpią do egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym, po południu z języka łacińskiego i kultury antycznej, 10 maja rano z wiedzy o społeczeństwie, po południu z informatyki, 12 maja rano z biologii, po południu z filozofii, 15 maja rano z historii, po południu z historii sztuki, 16 maja rano z chemii, po południu z geografii, 18 maja rano z fizyki i astronomii, a po południu z historii muzyki.

Termin egzaminów pisemnych z poszczególnych przedmiotów zdawanych w językach obcych przez abiturientów klas dwujęzycznych wyznaczono na 24 maja.

Szczegółowy kalendarz dotyczący ustnych egzaminów maturalnych ustalają szkolne komisje egzaminacyjne.

Wyniki matur zostaną ogłoszone 30 czerwca. Maturalne egzaminy poprawkowe pisemne przeprowadzone będą 22 sierpnia, a ustne w dniach 23-25 sierpnia.

Warunkiem zdania matury jest zaliczenie egzaminów z trzech przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym. Przedmiotami obowiązkowymi są język polski, matematyka oraz język obcy nowożytny (angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski i włoski).

Dodatkowo należy zdać egzamin z wybranego przez siebie przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a także egzamin ustny z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego (nie ma określonego poziomu, na którym należy zdać egzamin).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *