Grupa studentów i architektów pracuje w Użytku Ekologicznym „Traszki Ratajskie”. Ich celem jest pomoc w uratowaniu żyjących tu płazów.

W parku na os. Tysiąclecia, w którym znajduje się użytek, odbywają się warsztaty zorganizowane przez grupę architektów Mood for Wood.

Uczestnicy zbudują pomost, dzięki któremu będzie można obserwować traszki w ich naturalnym środowisku. W projekcie uczestniczy Hiroshi Kato – architekt z Japonii.

Niestety, nawet pomimo wybudowania kładki, próba dostrzeżenia traszki może okazać się daremna. Płazom w ostatnich latach coraz trudniej żyje się na Ratajach.

Wczoraj wycięto symboliczną wiązkę trzciny, która w ciągu ostatnich kilku lat całkowicie zarosła stawy poważnie zagrażając przyszłości populacji traszek – informują organizatorzy. –Niestety z powodu suszy kolejny rok z rzędu w stawach nie ma wody, a traszkom najpewniej nie udało się podjąć godów wczesną wiosną – to bardzo niepokojąca sytuacja. Projektem chcemy zwrócić uwagę mieszkańców, że nasz użytek, ale także inne drobne ekosystemy w naszym mieście, wymagają stałej pielęgnacji i opieki, a populacja traszek monitoringu ekspertów. Dlatego w projekt zaangażowani są także poznańscy przyrodnicy i herpetolodzy z Instytutu Zoologii UPP.

Grupa Mood for Wood już wcześniej organizowała warsztaty na Ratajach. W zeszłym roku stworzyła drewniane konstrukcje na os. Rusa.

Prezentacja gotowego pomostu w parku na os. Tysiąclecia ma odbyć się w niedzielę 28 lipca o godz. 17:30.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *