Ognik - zajęcia będą prowadzili przedtawiciele straży pożarnej

Pamiętaj, aby nie przykrywać włączonej lampy! Ognik to sala edukacyjna dla dzieci. Dzięki niej uczniowie mogą dowiedzieć się w jaki sposób bezpiecznie zachowywać się w domu i poza nim.

Pierwszy ognik w Poznaniu powstał na Ratajach w budynku jednostki strażackiej przy ul. Bobrzańskiej. W środku znajdują się sprzęty domowe, kuchnia, oznaczenia związane z bezpieczeństwem przeciwpożarowym i model domu, w którym w każdej chwili może dojść do pożaru.

Zajęcia będą prowadzone przez zawodowych strażaków. Dzieci będą odpowiadać na pytania i na własne oczy przekonają się jakie zachowania są niebezpieczne np. zakrywanie rozgrzanej lampy czy pozostawianie włączonego żelazka. Zaglądając do kuchni dzieci dowiedzą się w jaki sposób zostawić patelnię, aby się nie oparzyć.

Jeśli coś pójdzie nie tak, kuchnia (szczelnie oddzielona od reszty pomieszczenia) wypełni się dymem, a o pożarze będzie można przekonać się na własnej skórze chwytając za rozgrzaną klamkę. Dla każdego to jasny sygnał – nie wchodzić! Znaki na ścianach pomogą w przećwiczeniu zorganizowanej ewakuacji.

Zajęcia w sali mają rozpocząć się w lutym. Chęć uczestnictwa będą mogły zgłosić wszystkie szkoły podstawowe z Poznania i powiatu.

Jest to drugi ognik w Wielkopolsce. Pierwszy powstał w Turku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *