Nowe boiska, przyrządy do trenowania kalisteniki, stacja kolei średzkiej – to tylko kilka nowości, które uda się wybudować za oszczędności w Parku Rataje.

Wraz z końcem marca Poznańskie Inwestycje Miejskie wybrały wykonawcę, który będzie budował Park Rataje. Jest nim Skanska SA. Firma zaproponowała przeprowadzenie inwestycji za 14,34 mln PLN, co oznacza, że miasto na budowie zaoszczędzi. W Wieloletniej Prognozie Finansowej jest zabezpieczone 22,6 mln PLN na ten cel. – Ze wstępnych ustaleń wynika, że – po zabezpieczeniu kwot rezerwowych i związanych z obsługą inwestycji – do dyspozycji miasta pozostaje około 4,4 mln zł. – informuje Hanna Surma rzecznik prasowy Prezydenta Poznania i Urzędu Miasta. Zaoszczędzone środki mają być przeznaczone na kolejne atrakcje w Parku. – Ponieważ dla tego terenu został wykonany projekt budowlany, a umowa z wykonawcą przewiduje możliwość zlecenia robót dodatkowych, przedstawię Komisji do Spraw Parku Rataje rekomendację, aby zaoszczędzone środki przeznaczyć na realizację kolejnego fragmentu parku. Skoro pojawiły się okoliczności pozwalające na szybką realizację spójnego zagospodarowania tej ważnej przestrzeni miasta, powinniśmy z niej skorzystać – mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Pieniądze prawdopodobnie zostaną przeznaczone na boisko wielofunkcyjne, małe boiska do koszykówki, siatkówki plażowej i streetworkoutu, kolejna stacja kolejki średzkiej, nowe nasadzenia zieleni i alejki spacerowe. – Zarząd Zieleni Miejskiej i Poznańskie Inwestycje Miejskie prowadzą obecnie szczegółowe analizy finansowe. Pod uwagę brana jest także możliwość realizacji alejki spacerowej wzdłuż osiedla Polan. Założenia są także weryfikowane pod kątem wykorzystania dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Przypomnijmy, że budowa parku będzie wsparta dofinansowaniem unijnym w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Umowę w tej sprawie Miasto Poznań podpisało z Funduszem w październiku ub. roku. Planowana wysokość dofinansowania to niemal 13 mln zł. – uzupełnia Surma.

Dzisiaj o godzinie 16:00 ma odbyć się posiedzenie Doraźnej Komisji do Spraw Parku Rataje właśnie w tej sprawie. – Podczas spotkania chcemy poruszyć kwestie możliwości wykonania tych prac. To są plany i musimy sprawdzić czy da się je wykonać. – mówi Adam Pawlik, Przewodniczący Doraźnej Komisji ds powstania Rataje Parku. Radny ma jeszcze inny pomysł zagospodarowania pieniędzy z oszczędności. –  Zastanawiamy się czy nie przeznaczyć ich na trzeci projekt budowlany, którego jeszcze nie udało się wykonać, dotyczący fragmentu Parku przy osiedlu Armii Krajowej. – dodaje. Podczas posiedzenia poruszony będzie także temat przedstawionych przez prezydenta Poznania zapisów projektu Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla os. Armii Krajowej. – Prezydent proponuje lokalizację hali sportowej, co nie jest do przyjęcia przez mieszkańców Armii Krajowej – mówi Adam Pawlik.

Park „Rataje” będzie realizowany na powierzchni 14,5 ha. W ostatnich tygodniach miastu udało się pozyskać kolejne działki o wielkości 1 ha. Cały teren będzie obejmował obszar pomiędzy osiedlami osiedlami Jagiellońskim, Powstań Narodowych, Rzeczypospolitej, Bohaterów II Wojny Światowej i Polan.

 

Jedna myśl nt. „Ponad 4 miliony na dodatkowe atrakcje w Parku Rataje”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *