Siedzisz w domu, a jednak chcesz pomóc szpitalom? Możesz szyć maseczki dla personelu medycznego. Nie masz materiału? Dostarczą go wolontariusze!

Ruszyła jedna z największych inicjatyw tego typu w Polsce. Studenci i Wielkopolska Izba Lekarska zorganizowała masowe szycie. Maseczki mają trafić do szpitali w całym województwie. Cel to produkcja 5000 maseczek dziennie.

Jak to się zaczęło? Organizacje studenckie na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, ale także niezależni studenci skrzyknęli się w inicjatywie zwanej „Koronalia UMP”, by wspierać poznańskich medyków.  – Pomysł urodził się, gdy zobaczyliśmy mema internetowego, na którym widać, że studenci teraz postanowili się bawić. My bawimy się pomagając na wolontariacie w szpitalu, opiekując się rodzinami medyków, ale także tworząc zbiórkę i dostarczając potrzebny sprzęt medyczny w ramach akcji koronazglowy.pl – mówi Piotr Kalkowski – prezydent poznańskiego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny i IFMSA-Poland.  Później do akcji dołączyli lekarze medycyny ratunkowej z SOR-u przy szpitalu HCP oraz Wielkopolska Izba Lekarska, która akcję skoordynowała w jedną całość.

Teraz możemy im pomóc i my. Od kilku dni osoby zaangażowane w akcje zaczynają kompletować pakiety dla nas. Wystarczy wejść na „Poznań-szyjemy maseczki” na FB i w wiadomości prywatnej podajemy swoje dane. Tak się zgłaszamy, a co dalej? – Każda osoba zainteresowana i zarejestrowana na „Poznań-szyjemy maseczki” otrzyma odpowiednią ilość pakietów, które zawierają instrukcję, potrzebne materiały na dokładnie 50 maseczek wraz z szablonem. – mówi Piotr Kalkowski.  Osoby zaangażowane w akcję apelują także do przedsiębiorców, którzy także mogą pomóc.  – Na ten moment apeluję do przedsiębiorców. Jeśli macie zapasy w domu, jeśli posiadacie sprzęt medyczny ochrony osobistej, który może być użyty w związku z pandemią convid 19 przynieście go do Wielkopolskiej Izby Lekarskiej na ul. Nowowiejskiego 49. Podaruj te rzeczy na cel walki z tą pandemią. Daj nawet rzeczy nieoczywiste, takie jak kombinezony lakiernicze czy półmaski filtrujące pył. – dodaje Piotr Kalkowski.

Z organizatorami można skontaktować się także poprzez stronę internetową www.koronazglowy.pl tam znajdziecie wszystkie informacje na temat akcji. Nad działaniami czuwa Sanepid, jest to inicjatywa społeczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *