Siedzisz w domu, a jednak chcesz pomóc szpitalom? Możesz szyć maseczki dla personelu medycznego. Nie masz materiału? Dostarczą go wolontariusze!

Ruszyła jedna z największych inicjatyw tego typu w Polsce. Studenci i Wielkopolska Izba Lekarska zorganizowała masowe szycie. Maseczki mają trafić do szpitali w całym województwie. Cel to produkcja 5000 maseczek dziennie.

Jak to się zaczęło? Organizacje studenckie na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, ale także niezależni studenci skrzyknęli się w inicjatywie zwanej „Koronalia UMP”, by wspierać poznańskich medyków.  – Pomysł urodził się, gdy zobaczyliśmy mema internetowego, na którym widać, że studenci teraz postanowili się bawić. My bawimy się pomagając na wolontariacie w szpitalu, opiekując się rodzinami medyków, ale także tworząc zbiórkę i dostarczając potrzebny sprzęt medyczny w ramach akcji koronazglowy.pl – mówi Piotr Kalkowski – prezydent poznańskiego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny i IFMSA-Poland.  Później do akcji dołączyli lekarze medycyny ratunkowej z SOR-u przy szpitalu HCP oraz Wielkopolska Izba Lekarska, która akcję skoordynowała w jedną całość.

Teraz możemy im pomóc i my. Od kilku dni osoby zaangażowane w akcje zaczynają kompletować pakiety dla nas. Wystarczy wejść na „Poznań-szyjemy maseczki” na FB i w wiadomości prywatnej podajemy swoje dane. Tak się zgłaszamy, a co dalej? – Każda osoba zainteresowana i zarejestrowana na „Poznań-szyjemy maseczki” otrzyma odpowiednią ilość pakietów, które zawierają instrukcję, potrzebne materiały na dokładnie 50 maseczek wraz z szablonem. – mówi Piotr Kalkowski.  Osoby zaangażowane w akcję apelują także do przedsiębiorców, którzy także mogą pomóc.  – Na ten moment apeluję do przedsiębiorców. Jeśli macie zapasy w domu, jeśli posiadacie sprzęt medyczny ochrony osobistej, który może być użyty w związku z pandemią convid 19 przynieście go do Wielkopolskiej Izby Lekarskiej na ul. Nowowiejskiego 49. Podaruj te rzeczy na cel walki z tą pandemią. Daj nawet rzeczy nieoczywiste, takie jak kombinezony lakiernicze czy półmaski filtrujące pył. – dodaje Piotr Kalkowski.

Z organizatorami można skontaktować się także poprzez stronę internetową www.koronazglowy.pl tam znajdziecie wszystkie informacje na temat akcji. Nad działaniami czuwa Sanepid, jest to inicjatywa społeczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *