Stulecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego poznaniacy będą mogli uczcić na szczycie Kopca Wolności.

Kopiec wybudowano w 1922 roku, Niemcy jednak kazali go rozebrać Polakom podczas wojny. Kopiec odbudowano pod koniec lat 80-tych na znak wolności. Miasto od lat chciało umożliwić wejście na szczyt wzniesienia, planowało także wybudowanie tarasu widokowego. Nie udawało się to z powodu problemów terenowo-prawnych. Plany budowy platformy widokowej stały się jednak realne. – Jesteśmy na końcowym etapie badań geologiczno-inżynieryjnych, które pokażą nam w jaki sposób można poprowadzić ścieżkę na szczyt Kopca Wolności oraz czy jest możliwe ułożenie punktu widokowego o utwardzonej nawierzchni. Już wiemy, że tak. Czekamy na ostatni odbiór dokumentacji, na podstawie której będzie można zlecić projekt wjazdu na szczyt, a także sam punkt widokowy. Ma on zawierać maszty flagowe, oświetlenie, barierki oraz zieleń – mówi Błażej Daracz, rzecznik prasowy POSIR-u.

Jeszcze w sierpniu ma być ogłoszony przetarg na wykonawcę projektu. Budowa musi zakończyć się do listopada 2018 roku. – Chcemy, żeby prace zostały ukończone na stulecie odzyskania niepodległości, ale też w związku z uczczeniem Powstania Wielkopolskiego. Koszt to 2,5 miliona złotych – tyle ma kosztować nie tylko projekt, ale i wykonanie wjazdu oraz punktu widokowego na Kopcu Wolności – dodaje Daracz.

Po przyszłorocznych obchodach taras widokowy na Kopcu Wolności będzie do dyspozycji zwiedzających przez cały rok. Kopiec ma prawie 100 metrów wysokości.

Jedna myśl nt. „Taras widokowy na Kopcu Wolności w 2018 roku”

  1. Może uroczyste podnoszenie flagi w asyście harcerzy, jako stałe wydarzenie patriotyczne i atrakcja turystyczna w stylu poznańskich koziołków?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *