W skład Skansenu Średzkiej Kolei Powiatowej wejdzie lokomotywa wąskotorowa.

Na bocznicy w Swarzędzu od grudnia stoi lokomotywa. W styczniu dołączyły do niej kolejne dwa eksponaty. Wszystko ma trafić do Parku Rataje.

Na stacji w Swarzędzu stoją już dwie lokomotywy, normalnotorowa i wąskotorowa oraz wagon, który w przyszłości ma spełniać funkcję restauracji. Obie maszyny i wagon mają wejść w skład Skansenu Średzkiej Kolei Powiatowej, która w XIX wieku i na początku XX przebiegała przez Park Rataje.

Wszystkie eksponaty zostaną poddane renowacji. – Obie lokomotywy z lat ’50 zostaną odrestaurowane, zabezpieczone przed korozją, pomalowane według schematów obowiązujących w ówczesnych czasach oraz zabezpieczone powłoką antygraffiti – informuje miejska spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie, która odpowiedzialna jest za utworzenie Parku Rataje.

PIM zapowiada, że skansen będzie wykorzystany do organizacji przedsięwzięć edukacyjnych dotyczących historii miasta i kolejnictwa. Oprócz lokomotyw i wagonu w skład skansenu wejdzie XIX-wieczny kozioł oporowy oraz żuraw wodny stosowany kiedyś na kolei. Ławki mają być zadaszone i stylizowane na stacje kolejowe. Według wstępnych zapowiedzi kabiny maszynistów mają być ogólnodostępne.

Cały Park Rataje ma być gotowy w czerwcu tego roku. Oprócz skansenu pojawią się w nim ścieżki pieszo-rowerowe, plac z fontanną, ogród zmysłów z dydaktyczną ścieżką sensoryczną. Koszt utworzenia parku to 14 milionów złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *