fot. Agata MarcinkowskaRatajski Dom Harcerza „Skaut” zaprasza do wzięcia udziału w akcji poboru krwi, którą organizuje z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu i Polskim Czerwonym Krzyżem w swojej siedzibie na os. Piastowskim 101. – To wyjątkowa okazja, aby w prosty sposób pomóc innym i uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie – mówią organizatorzy.
Dlaczego warto oddać krew? Jest ona potrzebna w sytuacjach zagrożenia życia (masywne krwotoki, wypadki komunikacyjne) oraz przy skomplikowanych zabiegach operacyjnych. Każdy dawca ma wykonywane badania laboratoryjne krwi (m.in. morfologia, wirusologia) przy każdej donacji, co pozwala na bieżący monitoring własnego stanu zdrowia. Regularne oddawanie krwi pomaga w regeneracji układu krwionośnego i regulacji poziomu żelaza, co jest korzystne dla układu sercowo-naczyniowego.
Przywileje dla krwiodawców:
- W dniu oddania krwi oraz w dniu następnym przysługuje zwolnienie z pracy lub szkoły,
- Możliwość odliczenia darowizny od dochodu (ulga w PIT),
- Organizm produkuje nowe krwinki czerwone po donacji,
- Czekolady i inne słodycze jako regeneracja (ok. 4500 kcal).
Organizatorzy zapraszają osoby w wieku 18 – 65 lat.

