Osiedle Lecha na swój plan zagospodarowania przestrzennego czeka bardzo długo. Pierwsze prace rozpoczęły się już w 2011 roku. Od tego czasu projekt był dwukrotnie okrojony i wielokrotnie zmieniany.

Na najbliższej sesji Rady Miasta, we wtorek 10 lipca, ma odbyć się debata nad ostateczną wersją planu.

Obecny projekt zezwala na budowę budynku sportowo-rekreacyjnego w centralnej części osiedla. Jego wysokość nie może przekroczyć 2 kondygnacji. Dojazd do budynku miałby odbywać się istniejącą już drogą przez osiedle. Obiektowi miałby towarzyszyć parking na kilkadziesiąt samochodów.

Głównym celem uchwalenia planu jest zabezpieczenie osiedla przed niepożądaną zabudową, czyli w tym przypadku nowymi blokami mieszkaniowymi. Obiekt sportowo-rekreacyjny ma być kompromisem ponieważ teren w środkowej części osiedla należy do prywatnego właściciela, któremu bardziej opłaca się sprzedaż działki pod zabudowę, a nie np. pod zieleń.

Obecnie prywatne działki dzierżawi Spółdzielnia Mieszkaniowa „Osiedle Młodych”, która nie zamierza stawiać tam nowych budynków. Mogłoby się więc wydawać, że mieszkańcy nie mają powodów do obaw.

Zagrożenie niepożądaną zabudową może być jednak aktualne nawet po uchwaleniu planu w obecnej wersji. Tak przynajmniej twierdzi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, który wysłał apel do posłów, aby nie przyjmowali nowych przepisów. Obecnie, w Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych.

Projekt ustawy stwarza niebezpieczeństwo chaotycznego rozwoju naszego miasta. Praktycznie wszystkie tereny miejskie pod rządami proponowanej ustawy będą zagrożone niekontrolowaną zabudową. Skutki takich działań będą katastrofalne dla przestrzeni, a co najgroźniejsze – będą nieodwracalne – twierdzi Jacek Jaśkowiak.

Projekt ustawy zakłada, że deweloperzy nie zawsze będą musieli przestrzegać zapisów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Jaki byłby wtedy sens ich uchwalania?

Sesja Rady Miasta rozpoczyna się o godz. 9. Sprawa dotycząca projektu planu zagospodarowania dla os. Lecha będzie rozpatrywana w punkcie siódmym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *