fot. Poznan.pl

W przyszłym roku Kopiec Wolności ma zostać odnowiony. Nie będzie punktu widokowego, ale za to obiekt wypięknieje.

Początkowo w planach było podwyższenie kopca o 10 metrów i umożliwienie wejścia na szczyt dla mieszkańców. W tym celu miasto zleciło wykonanie badań geodezyjnych.

-Pierwsze wyniki były obiecujące i dawały nadzieję na realizację tych zamierzeń – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Miasta Poznania. – Niestety po dokładniejszych analizach okazało się, że grunt w obrębie Kopca Wolności nie jest wystarczająco stabilny i musimy nasze plany znacznie ograniczyć ze względu na bezpieczeństwo użytkowników, które jest dla nas kluczowe. Nie oznacza to jednak, że Miasto wycofa się z renowacji obiektu, który ma przecież także duże znaczenie patriotyczne w Poznaniu – dodaje prezydent Wiśniewski.

-Wejście w pobliże masztu flagowego zostanie umożliwione jedynie mniejszym grupom osób, na przykład w trakcie ważnych uroczystości – zapowiada Zbigniew Madoński, dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji.

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji wyłoniły już firmę, która zajmie się odnowieniem obiektu. Jeszcze w tym roku ma być gotowy kosztorys.

Planowana jest m. in. modernizacja ścieżki technicznej prowadzącej na Kopiec, wymiana podłoża na kamienną kostkę, utwardzenie szczytu i zamontowanie masztu flagowego. Obiekt ma być monitorowany z możliwością podglądu „na żywo”. Przed Kopcem postawiona zostanie tablica przybliżająca jego historię.

Władze miasta chcą zdążyć z inwestycją do przyszłego roku, bo właśnie wtedy przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Renowacja Kopca Wolności będzie kosztować 1,3 mln zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *