fot. poznan.pl

Poznańskie Inwestycje Miejskie, na podstawie wytycznych Zarządu Dróg Miejskich i Zarządu Transportu Miejskiego, przygotują przetarg na wykonanie projektu węzła i likwidacji kolizji drogowo-kolejowej. Poznań wnioskował w PKP PLK o dofinansowanie likwidacji tego przejazdu. Przyznano jedynie 12 milionów złotych, co pokryło mniej niż 10 procent kosztów całego przedsięwzięcia. – Zakłada się, że likwidacja przejazdu będzie kosztować ponad 150 mln zł. Przy tak dużej inwestycji konieczne jest wsparcie zewnętrzne, większe niż 12 mln zł. Cały czas trwają rozmowy ze spółkami kolejowymi oraz władzami centralnymi na temat poważniejszego niż wcześniej zaangażowania finansowego. Miasto planuje wystąpić także o dofinansowanie w nowej perspektywie unijnej – informują urzędnicy.

Obecnie przebudowywana jest obwodnica kolejowa Poznania, po której pojadą pociągi pasażerskie. W planach jest też poprowadzenie przez Starołękę linii kolei dużych prędkości. Utrzymanie przejazdu w obecnej formie będzie więc jeszcze bardziej uciążliwe dla przekraczających go osób. Pierwotnie zakładano realizację inwestycji na Starołęce w formule „zaprojektuj i wybuduj”. – Z uwagi jednak na konieczność zakończenia przedsięwzięcia do 2030 roku, w tym uzyskania wszystkich wymaganych decyzji administracyjnych, wraz z decyzją środowiskową, istniało wysokie ryzyko przekroczenia przewidzianego harmonogramu. Mogłoby to skutkować utratą dofinansowania – czytamy na miejskiej stronie.

Projekt, który powstanie, nie będzie dotyczył wyłącznie likwidacji kolizji kolejowo-drogowej, ale ma także zapewnić udogodnienia dla pasażerów. – Powstać ma nowy węzeł przesiadkowy, wspólny dla tramwajów i autobusów po północnej stronie torów. Dzięki temu podróżujący będą mogli się przesiadać drzwi w drzwi, podobnie jak to jest na przykład przy ul. Unii Lubelskiej. Osiedla na południu Poznania, jak Minikowo, Starołęka czy Głuszyna będą więc lepiej skomunikowane z centrum stolicy Wielkopolski. Zyskają też dojeżdżający komunikacją publiczną spoza Poznania, korzystający z linii podmiejskich. Projekt będzie też uwzględniał zapowiadaną przez PKP przebudowę stacji i peronów – piszą urzędnicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *