Przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 19 na osiedlu Stare Żegrze powstało nowe boisko do piłki nożnej. Zostało oficjalnie otwarte przez pomysłodawców przedsięwzięcia, urzędników, uczniów i piłkarzy Lecha Poznań. Ma służyć nie tylko szkole, ale i mieszkańcom osiedla.
Oficjalne przecięcie wstęgi miało miejsce w poniedziałek 28 października. Na przyszkolnym boisku odbył się już pierwszy trening, korzystają z niego już także uczniowie w ramach lekcji wf-u. – Na boisku mają się odbywać treningi, lekcje wf-u, ale takie obiekty też służą to tego, żeby wyłapywać talenty. Boisko to było już leciwe, więc wymagało modernizacji. – mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta Poznania. Może talenty uda się wyłapać tak, jak to było w przypadku piłkarzy Lecha Poznań Michała Gurgula i Antoniego Kozubala, którzy zagościli na Żegrzu podczas otwarcia obiektu. Oni także zaczynali grać na podobnych boiskach. – Bardzo dobrze, że takie boiska powstają. Im ich więcej, tym lepiej dla naszej młodzieży. My z Antkiem też na takich boiskach dorastaliśmy, więc fajnie, że stare są modernizowane i powstają nowe. – mówił nam Michał Gurgul. – Potwierdzam, zdecydowanie. Ja zaczynałem w Beniaminku Krosno, tam też miałem takie boisko. Cieszę się, że młodzież tutaj też będzie miała gdzie grać. – dodał Antonii Kozubal.
Boisko udało się przebudować po ośmiu latach. Dwa razy nieskutecznie starano się o pozyskanie funduszy z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego na ten cel, za mało pieniędzy na inwestycje miała też w swojej kasie Rada Osiedla Żegrze, ale kilka lat temu pojawiło się światło w tunelu. – I udało się pozyskać 700 tysięcy złotych z grantu. To kolejna inwestycja na osiedlu, która pokazuje, jak ważna jest współpraca wielu podmiotów: rad osiedli, dyrekcji placówek, radnych, wydziałów urzędu miasta, spółdzielni mieszkaniowej. – mówił Łukasz Kapustka wiceprzewodniczący Rady Miasta Poznania oraz były przewodniczący Zarządu Osiedla Żegrze. – Dorzuciliśmy swoją cegiełkę, ponieważ wiemy, jakie możliwości dają młodzieży tego typu obiekty, zwłaszcza, że mają służyć mieszkańcom naszych osiedli. – mówił Ireneusz Schiller, prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych” w Poznaniu.
Boisko ma być dostępne dla uczniów, ale także dla mieszkańców poza godzinami funkcjonowania szkoły. Jego lokalizacja też ma być dobra. Obiekt jest oddalony od zabudowań i leży wzdłuż dwóch uczęszczanych ulic – Inflanckiej i Żegrze. – Boisko jest na terenie szkoły, ale nie będzie stanowiło konfliktu społecznego. Cieszę się, że taki piękny obiekt będzie służył mieszkańcom – mówi prezes spółdzielni. – Boisko to sport, to radość, to aktywność wśród dzieci. Oczywiście musi funkcjonować na określonych zasadach, ale takich obiektów nigdy za wiele. – dodał Mariusz Wiśniewski.
Kolejne boisko ma zostać wybudowane w połowie przyszłego roku na skrzyżowaniu ulicy Kurlandzkiej, Szwedzkiej i Szwajcarskiej. Klub Sportowy Koziołek Poznań podpisał z Urzędem Miasta wieloletnią umowę dzierżawy gruntu.