W czwartek, 9 września w Sali Białej urzędu miasta Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania nagrodził Karolinę Naję  KS Posnanii Poznań oraz Tadeusza Michalika zapaśnika KS Sobieski Poznań – poznańskich medalistów XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio reprezentacja Polski zdobyła 14 medali: 4 złote, 5 srebrnych i 5 brązowych – i jest to najlepszy wynik w XXI wieku. Trzy krążki (srebro i 2 razy brąz) zdobyli stypendyści z Poznania – to również najlepszy wynik w XXI wieku. Igrzyska w Atenach w 2004 r. przyniosły im jeden medal, IO w Sydney – dwa. Gratuluję zawodnikom i ich trenerom, którzy przygotowywali sportowców podczas pandemii – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Szczególne wyrazy szacunku składam również rodzicom pana Tadeusza Michalika. Wychowanie olimpijczyka to powód do wielkiej dumy, wychowanie dwojga – to coś niezwykłego. Cieszę się, że w trudnej sytuacji, jaką było przełożenie igrzysk o rok, poznańskim zawodnikom udało się utrzymać tak wysoką formę i zdobyć medale. Gratuluję!

Karolina Naja z KS Posnanii Poznań w Tokio zdobyła dwa medale. Srebro wywalczyła wraz z Anną Puławską w konkurencji K-2 500 m. Po swój drugi medal, tym razem brązowy kajakarka Posnanii sięgnęła z koleżankami (Anna Puławska, Justyna Iskrzycka, Helena Wiśniewska) w rywalizacji K-4 500 m. Za swoje osiągnięcia została nagrodzona Olimpijską Nagrodą Sportową w wysokości 70 tys. zł. Dziękuję za gratulacje, które ciągle otrzymuję – mówiła Karolina Naja. – Emocje ciągle we mnie są silne, choć od igrzysk minął już miesiąc. Cieszymy się z tych wyników, bo przez ostatnie pięć lat włożyłyśmy w treningi dużo ciężkiej pracy. Nie była to droga łatwa, dlatego dziękuję za wszystkie słowa wsparcia.

Sukces swojej siostry Moniki Michalik, która w Rio de Janeiro zdobyła brązowy medal, powtórzył zapaśnik KS Sobieski Poznań, Tadeusz Michalik (kat. 97 kg). Reprezentant poznańskiego klubu otrzymał nagrodę w kwocie 40 tys. zł.  Chciałbym podziękować za doping i energię, którą cały czas dostawałem – podkreślał Tadeusz Michalik. – Wsparcie, jakie od kilku lat otrzymuję od Miasta, pomogło mi rozwinąć karierę i przywieźć olimpijski medal dla Poznania. 

Podczas spotkania uhonorowani przez Prezydenta Miasta Poznania Nagrodą rzeczową w kwocie 10 tys. zł zostali również trenerzy: Jacek Heneczkowski (trener klubowy Karoliny Nai), trener klubowy Tadeusza Michalika Marcin Olejniczak oraz pochodzący z Poznania trener kadry narodowej kajakarek Tomasz Kryk, a także trener Pawła Fajdka – Szymon Ziółkowski. Dodatkowo kluby, w których na co dzień trenują medaliści olimpijscy, otrzymali nagrody rzeczowe na sprzęt sportowy. 

Jeszcze przed wyjazdem do Tokio 15 poznańskich olimpijczyków otrzymało za nominację olimpijską nagrodę w wysokości 10 tys. zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *