
Dyrekcja Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu przekazała Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” sprzęt medyczny, który już w połowie maja pojedzie do Republiki Środkowoafrykańskiej. Sprzęt ten posłuży poprawie warunków leczenia i opieki medycznej w jednym z najuboższych krajów świata. To aparat RTG, który można wykorzystywać w trakcie operacji, 16 łóżek szpitalnych, 49 materacy, 5 szafek, 4 dmuchane materace przeciwodleżynowe. – Łóżka będą służyły przede wszystkim pacjentom, żeby ich godnie leczyć. Aparat RTG pomoże diagnozować, przyspieszy tę diagnostykę i leczenie pacjentów w Afryce. Potrzeby są bardzo duże i będą jeszcze większe, ponieważ rośnie chorobowość na świecie. – Beata Urban Zastępca Dyrektora ds. Organizacyjno-Personalnych, Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia w Poznaniu.
A wszystko zaczęło się od telefonu biskupa misyjnego księdza Mirosława Gucwy, który pracuje w Republice Środkowoafrykańskiej. Zapytał on o możliwość zorganizowania aparatu rentgenowskiego. – Okazało się, że Szpital im. J.Strusia dysponuje takim sprzętem i będzie go wymieniał. Tak zaczęła się nasza współpraca, oprócz RTG dostaliśmy znacznie więcej sprzętu. – mówi Justyna Janiec-Palczewska, prezes Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”.
W połowie maja z fundacji wyruszy kontener, który w lipcu dotrze do Republiki Środkowoafrykańskiej. – A to kraj upadły. Tam praktycznie nie funkcjonują w niektórych miejscach instytucje państwowe. Opieka medyczna jest na zatrważająco niskim poziomie. Na cały pięciomilionowy kraj jest 250 lekarzy, zaledwie kilku dentystów, kilku okulistów, więc proszę sobie wyobrazić skalę problemu, z jakim ten kraj musi sobie radzić – dodaje Justyna Janiec-Palczewska.
Mieszkańców Republiki Środkowoafrykańskiej często nie stać na leczenie, które jest pełnopłatne. Nierzadko także nie są oni w stanie dotrzeć do szpitala ze względu na odległość czy brak środków komunikacji.