
Zarząd, Kierownictwo i Rada Osiedla Piastowskiego nie zgadzają się z propozycją zaproponowaną przez Miejską Pracownię Urbanistyczną, która dotyczy rejonu ulicy Rataje. – Ul. Rataje znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie os. Piastowskiego – jednego z największych osiedli mieszkaniowych w tej części miasta, które zamieszkuje ponad 7 tys. osób. W pobliżu zlokalizowane są również placówki edukacyjne, takie jak XIV Liceum Ogólnokształcące, Przedszkole nr 117, Zespół Szkół Samochodowych, a także kompleks mieszkaniowy Pelikan, stacje paliw i inne punkty handlowo-usługowe. – pisze Spółdzielnia Mieszkaniowa „Osiedle Młodych”.
Według projektu planu w tej okolicy mogą powstać 18-kondygnacyjne wieżowce, ale też niższe 12-pętrowe budynki. Ma być wyszczególniony teren zieleni, zachowane stare drzewa, które są pod ochroną, a także ślad Średzkiej Kolei Powiatowej, ale mogą powstać nowe drogi dojazdowe do nowych osiedli. I przebieg tych dróg zaniepokoił spółdzielnię. – Wprowadzenie zaproponowanego w MPZP układu drogowego, czyli połączenie nowo projektowanej drogi z ulicą Szczytnicką uniemożliwi dalsze funkcjonowanie Zakładu Budowlano-Remontowego – kluczowej jednostki organizacyjnej spółdzielni odpowiedzialnej za realizację budów, remontów, utrzymanie infrastruktury drogowej i chodników, zimowe odśnieżanie oraz pielęgnację zieleni na osiedlach ratajskich. Ograniczenie dostępu do terenów zakładu oznacza w praktyce jego likwidację, co skutkowałoby utratą około 100 miejsc pracy i odebraniem niezbędnego zaplecza technicznego dla mieszkańców Rataj, Chartowa i Żegrza – czytamy w uwagach przesłanych do MPU.
Zdaniem spółdzielni wprowadzenie proponowanych rozwiązań znacząco zwiększyłoby także natężenie ruchu na wewnętrznych terenach os. Piastowskiego. – Drogi te będą wykorzystywane głównie przez mieszkańców nowych osiedli deweloperskich, co przełoży się na wzrost hałasu i spalin, ogromny deficyt miejsc parkingowych, szybsze zużycie infrastruktury drogowej oraz wzrost kosztów jej utrzymania, które ponosić będzie spółdzielnia i jej członkowie. Ponadto zmniejszy się standard zamieszkiwania i wartość mieszkań na os. Piastowskim – pisze SM.
Zarząd spółdzielni twierdzi, że przedstawiony projekt jest jednostronny i sprzyjający deweloperom. – Sprzeciwiamy się temu, by porządkowanie tej części miasta odbywało się kosztem terenów spółdzielni oraz naszych mieszkańców. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której setki dodatkowych samochodów będą przejeżdżać przez ulicę Szczytnicką, bo to spowodowałoby wzrost hałasu, nasilenie ruchu i zagrożenie bezpieczeństwa – mówi Wojciech Szczęsny, zastępca prezesa zarządu ds. technicznych spółdzielni.
Przeciwni takiemu projektowi są także osiedlowi radni, którzy postulują przede wszystkim o ochronę istniejącej zieleni. Nowy projekt zakłada bowiem przeznaczenie części terenu, gdzie zachował się starodrzew, pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną. Ponadto Rada apeluje także o ograniczenie wysokości zabudowy do maksymalnie 7 kondygnacji, brak dominant w centralnej części terenu oraz uniemożliwienie rozbudowy mieszkań bez odpowiedniej liczby miejsc parkingowych.
Miejska Pracownia Urbanistyczna przypomina, że to dopiero II etap konsultacji społecznych. Projekt może zatem ulec zmianie. Swoje opinie i uwagi wobec niego przekazała zarówno Rada Osiedla Rataje, jak i Spółdzielnia Mieszkaniowa “Osiedle Młodych”.
