W całym Poznaniu ma ich być do końca stycznia 11.

11 książkomatów zapewni możliwość korzystania z oferty Biblioteki nowym i dotychczasowym czytelnikom w tych częściach Poznania, gdzie brakuje jej placówek. – Za kilka dni zacznie się testowanie urządzeń, szkolenie bibliotekarzy i sprawdzanie procedur. Czytelnicy będą mogli korzystać z książkomatów po połowie marca. Wtedy też pojawią się dokładne instrukcje i zasady korzystania z urządzeń, które pozwolą wypożyczać i oddawać książki tym, którzy nie zawsze mają bibliotekę po drodze. Książkomaty nie są usytuowane bezpośrednio przy bibliotecznych filiach (tak, jak to jest w innych miastach), ale tam, gdzie mieszkańcy mają słabszy dostęp do filii bibliotecznych. Lokalizacje książkomatów to miejsca licznie odwiedzane przez mieszkańców,  na przykład pętle tramwajowe lub okolice supermarketów. – informuje Biblioteka Raczyńskich.

W każdym z 11 urządzeń są 93 skrytki na książki, w każdej ze skrytek mieści się kilka książek. We wszystkich bibliotecznych książkomatach jest ok. 3 tysięcy miejsc na publikacje.

Książkomat nr 1:Antoninek:  ściana marketu Carrefour przy ul. Nowogrodzkiej 13/15 w Poznaniu

Książkomat nr 2: os. Lecha 121

Książkomat nr 3:Górczyn: ściana budynku przy pętli tramwajowej Górczyn (ul. Zgoda) w Poznaniu

Książkomat nr 4:Os. Kwiatowe:  ściana budynku przy pętli tramwajowej Junikowo (ul. Grunwaldzka) w Poznaniu

Książkomat nr 5:Ławica: ściana marketu Chata Polska przy ul. Złotowskiej 45 w Poznaniu

Książkomat nr 6:Rataje: ściana marketu Lidl przy ul. Zamenhofa 132 w Poznaniu

Książkomat nr 7:Rataje: ściana budynku bloku przy ul. Katowickiej 55 w Poznaniu

Książkomat nr 8:Starołęka: przy pętli autobusowej Starołęka

Książkomat nr 9:Strzeszyn: ściana marketu Lidl rejonie ulic: Literackiej, Koszalińskiej, Żołnierzy Wyklętych, Adama Poszwińskiego w Poznaniu

Książkomat nr 10:Szczepankowo: ściana przy budynku Poczty Polskiej, ul. Szczepankowo 72D

Książkomat nr 11: Świerczewo: teren przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 przy ul. Jesionowej 14 w Poznaniu (wiata dla rowerów)

Zakup książkomatów realizowany jest w ramach projektu „Modernizacja budynku Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu oraz konserwacja i digitalizacja cennych zasobów bibliotecznych”  współfinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Natomiast działania związane z promocją i obsługą książkomatów finansowane są z projektu „Sztuczna inteligencja w służbie książki”, który korzysta  z dofinansowania z Programu Kultura w ramach Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021. Koszt przedsięwzięcia to 1 897 108 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *