Sytuacja za naszą wschodnią granicą, galopująca inflacja i prognozy jej najwyższego wzrostu w tym roku dają jeden wynik – trzeba będzie głębiej sięgnąć do portfela. 27 grudnia 2022 roku Veolia poinformowała o trzeciej podwyżce cen za ciepło, dlatego już w lutym więcej za rachunki zapłacą mieszkańcy spółdzielni. Są sposoby, aby je obniżyć w rocznym rozliczeniu.

Veolia w grudniu podniosła opłatę średnio o 34%, jednak rachunki mieszkańców spółdzielni wzrosną nawet o 70%. – Na mocy przepisów tarczy antyinflacyjnej stawki podatku VAT na ciepło zostały obniżone z 23% do 8 % w styczniu 2022 r., a następnie do 5% od lutego 2022 r. Obniżenie stawki podatku VAT kompensowało poprzednie dwie podwyżki cen ciepła, dzięki czemu zaliczki na pokrycie kosztów centralnego ogrzewania i podgrzewu wody pobierane przez spółdzielnię od użytkowników lokali mieszkalnych, w większości przypadków zostały utrzymane na dotychczasowym poziomie. – informuje Julia Tritt ze Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych”.

Chcąc obniżyć wysokość swoich rachunków w rocznym rozliczeniu trzeba zacząć oszczędzać. Spółdzielnia już zaczęła przykręcając kurki w tak zwanych częściach wspólnych czyli m.in. na klatkach schodowych. Do tego, aby skręcić kaloryfery w mieszkaniach zachęca Vaolia, która podnosi ceny, jednocześnie przypominając o kampanii „Stopień mniej znaczy więcej”. – Obniżenie temperatury tylko o jeden stopień oznacza oszczędność do od 5% do 8% dostarczonego ciepła. Komfortowo jest także w temperaturze 20 stopni Celsjusza. To jest korzystce dla naszego zdrowia, kieszeni i środowiska – mówi Olga Fasiecka z Veolii.

Aby lepiej się odnaleźć w nowej trudnej rzeczywistości czasem wystarczy założyć sweter. Ruszyła akcja społeczna #nietrujSWETRUJ, włączyli się w nią influencerzy m.in.: Remigiusz WierzgońWiktoria Wierzgoń i Jakub Glenc. – Nawyki często wpływają na nasze postawy. Rzeczy problematyczne z czasem stają się proste i łatwe. Większa sprawczość daje nam większe poczucie kontroli i dzięki temu lepiej nam się żyje po prostu. O tym mówią zresztą psychologowie. – mówi Wojciech Mróz, organizator akcji z Fundacji Ashoka.

Choć nie na wszystko mamy wpływ. W maju kolejna podwyżka dla mieszkańców spółdzielni. Będzie związana z bieżącą eksploatacją budynków oraz konserwacją i remontami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *