Neuroradiolodzy – dr n. med. Wojciech Kociemba oraz dr n. med. Adrian Dąbrowski – przeprowadzili u dwóch pacjentów skomplikowane operacje naczyniaka tętniczo-żylnego mózgu. Wykorzystali innowacyjną metodę leczenia, bez konieczności otwierania czaszki. – Stanowi to kolejny przełom w bogatym – już kilkunastoletnim – doświadczeniu naszych neuroradiologów i neurochirurgów. – mówi lek. med. Mariusz Stawiński – zastępca dyrektora szpitala.

Ostatni etap skomplikowanej operacji leczenia wewnątrzczaszkowego embolizacji naczyń patologicznych naczyniaka tętniczo-żylnego (AVM) odbyła się pod kierownictwem prof. Rene Chapot z Essen w Niemczech. – Embolizacja jest zabiegiem polegającym na dotarciu do malformacji naczyniowej w mózgu za pomocą precyzyjnych mikrocewników i wyłączeniu tych naczyń z krążenia mózgowego, celem zabezpieczenia przed krwawieniem. Zabieg embolizacji wykonuje się z drobnego nakłucia tętnicy udowej (pachwina) lub promieniowej (nadgarstek), bez konieczności otwierania czaszki. Embolizacja naczyniaka tętniczo-żylnego najczęściej dzielona jest na kilka etapów leczenia, by zminimalizować ryzyko powikłań. – tłumaczy lecznica.

Lekarze chcieliby, aby takie operacje mogły być przeprowadzane w placówce rutynowo. – W oparciu o specjalistyczną poradnię przyszpitalną i oddział neurochirurgiczny można przeprowadzić cały proces leczenia wad naczyniowych ośrodkowego układu nerwowego – od jego zdiagnozowania, przez kwalifikację do zabiegu, po całkowite wyleczenie. – informują władze szpitala.

W Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu jest to możliwe w ramach ubezpieczenia NFZ, bez jakichkolwiek kosztów dodatkowych dla pacjenta i bez długiego oczekiwania na zabieg. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *