https://pixabay.com/

Od 17 kwietnia osiem nowych poradni psychologiczno-terapeutycznych finansowanych przez NFZ zaczęło działać w Wielkopolsce. Powstają kolejne, ponieważ brakuje miejsc w już funkcjonujących ośrodkach. – Miejsca te funkcjonują w ramach opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Do tej pory w Wielkopolsce pacjentów przyjmowało 17 takich poradni. – informuje Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik prasowa WOW NFZ.

Poradnie powstały w wyniku reformy psychiatrii dzieci i młodzieży, która zakłada udzielanie pomocy na trzech poziomach. – Pierwszy poziom stanowią poradnie, w których pomocy małym i młodym pacjentom udzielają psychologowie, terapeuci środowiskowi i psychoterapeuci. Jeśli wsparcie to okaże się niewystarczające, pacjent zostaje skierowany do poradni specjalistycznej na drugim poziomie zabezpieczenia, gdzie zostaje objęty pomocą psychiatry. Tutaj też działają oddziały dzienne, w których pacjenci do 18. roku życia mogą korzystać z leczenia. Trzeci poziom to hospitalizacje w oddziałach psychiatrycznych, które powinny stanowić rozwiązanie stosowane w ostateczności. – informuje Marta Żbikowska-Cieśla z NFZ.

Do tej pory pomocy na pierwszym poziomie udzielało w Wielkopolsce 17 ośrodków opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. – Dzięki temu, że podpisaliśmy kolejne osiem umów, od 17 kwietnia w Wielkopolsce będzie działać 25 takich poradni, a docelowo chcielibyśmy, żeby było ich dwa razy więcej – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – Ogłaszając ostatnie postępowanie konkursowe liczyliśmy na zawarcie większej liczby umów, ale tylko osiem podmiotów spełniło wymagane kryteria. Jesteśmy w trakcie przygotowywania konkursów uzupełniających na ten zakres świadczeń i liczymy na to, że wpłyną do nas prawidłowo i rzetelnie przygotowane oferty.

Chodzi o to, aby młodzi pacjenci znaleźli pomoc blisko miejsca zamieszkania. – Idealnym rozwiązaniem byłaby co najmniej jedna poradnia psychologiczno-terapeutyczna w każdym powiecie, a tam, gdzie populacja jest największa, takich miejsc mogłoby powstać kilka. Na to jednak potrzeba chętnych, którzy zdecydują się prowadzić takie placówki. – informuje NFZ.

Lista nowych poradni:

– Centermed Poznań spółka z o.o. Poznań ul. Mostowa 23A/28 tel. 61 665 66 30

– Poradnia specjalistyczna IPSIS, Poznań, ul. Św. Michała 100, tel. 451 404 343 (poradnia zacznie funkcjonować od 8 maja)

– Poradnia specjalistyczna IPSIS, Czerwonak, ul. Gdyńska 30, tel. 451 404 343

– NSZOZ Cedromed, Września, ul. Opieszyn 10, tel. 795 878 321

– Stowarzyszenie Centrum Zdrowia i Edukacji Primum Vivere, Wągrowiec, ul Kościuszki 74, tel 531 647 074

– Stowarzyszenie Centrum Zdrowia i Edukacji Primum Vivere, Grodzisk Wielkopolski, ul. Zbożowa 26, tel. 531 647 074 oraz 535 726 164

– Centrum Wsparcia i Terapii Uzależnień i Współuzależnienia, Międzychód, ul. gen. Sikorskiego 20/1, tel. 785 925 750

– Medtem Sp. z o.o., Piła, ul Widok 2B/1, tel. 518 751 703

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *