Pierwsi kierowcy jadą odbudowaną estakadą katowicką

Trasą katowicką już jeżdżą wszyscy kierowcy. Otwarte zostały już także wszystkie przewiązki pod wiaduktem na ulicy Chartowo i Żegrze.

Oficjalnie estakada katowicka jest już otwarta. Pierwszy nową jednią pojechał prezydent miasta Jacek Jaśkowiak, ze swoimi zastępcami Maciejem Wudarskim i Mariuszem Wiśniewskim. – Jechało się dobrze. To jest duży oddech, że estakada jest już otwarta. My mieszkańcy Rataj baliśmy się, te kilka lat temu, że przebudowa spowoduje paraliż komunikacyjny, teraz to już za nami. – mówił wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski.

Pół godziny później przed godziną 12:00 estakadą przejechali inni kierowcy w policyjnej asyście. Nie ukrywali oni zadowolenia, że estakada jest wreszcie otwarta. Od dziś samochody osobowe, autobusy i ciężarówki, w tym przekraczające masę 3,5 tony, mogą już jeździć w obu kierunkach. Jeszce przez kilka godzin w okolicy obu wiaduktów mogą potrwać prace polegające na usunięciu elementów nieaktualnego już oznakowania. – A kilkanaście dni potrwają  już ostatnie prace pod wiaduktami, m.in. usunięcie tymczasowej drogi w sąsiedztwie ulicy Milczańsiej. Mają się one zakończyć do połowy listopada – mówił Paweł Śledziejowki, prezes PIM.

Czy będzie więcej ekranów akustycznych? – To okaże się za rok. Wszystko będzie zależeć od badań środowiskowych. Jeśli okaże się, że normy zostaną gdzieś przekroczone, to będziemy musieli założyć dodatkowe ekrany . – mówił Maciej Wudarski, wiceprezydent Poznania. – Raczej należy się spodziewać, że może to dotyczyć estakady od strony ulicy Milczańskiej, ale oczywiście to za wcześnie, żeby cokolwiek mówić. Musimy poczekać rok. – dodaje Paweł Śledziejowski.

Od 1 listopada zmiany też w komunikacji publicznej. – Po otwarciu dla ruchu estakady autobusy linii nr 55, 62, 66, 96 oraz 244 wrócą na swoje dawne trasy – wyjaśnia Agnieszka Smogulecka z Zarządu Transportu Miejskiego.

Inwestycja kosztowała ponad 160 milionów złotych, z czego 46,76 mln zł Miasto otrzymało jako dofinansowanie z budżetu państwa w ramach tzw. Rezerwy Subwencji Ogólnej w roku 2016 i 2017.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *