Ewa Guzowska, fot. Teatr Wielki w Poznaniu

25 września w Teatrze Wielkim odbędzie się koncert w ramach 46. Międzynarodowego Kongresu Altowiolowego.

W pomysłowo ułożonym programie utwór młodej poznańskiej kompozytorki Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej poprzedzi koncert na dwie altówki Czecha Antonína Vranickiego, ucznia Mozarta i Haydna. Usłyszymy również kompozycje Grażyny Bacewicz (1909-69) oraz kształcącego się pod jej kierunkiem Piotr Mossa. Solistami będą Ewa Guzowska, Jerzy Kosmala, Stefan Kosmala-Dahlbeck, Paweł Riess i Tomasz Rosiński, orkiestrę Teatru Wielkiego w Poznaniu poprowadzi Katarzyna Tomala-Jedynak.

PROGRAM:

Ewa Fabiańska-Jelińska – Concerto for Viola and String Orchestra

Antonín Vranický – Concerto for 2 Violas and Orchestra C Major

Marek Stachowski – Concerto per viola ed orchestra d’archi

Grażyna Bacewicz – Koncert na altówkę i orkiestrę

 

Słowo o Kongresie:

Mając w pamięci 41 Międzynarodowy Kongres Altowiolowy, będący spotkaniem altowiolistów z całego świata, który gościł w Krakowie w roku 2013 – po raz pierwszy w kraju Europy Środkowo-Wschodniej, władze IVS nie miały wątpliwości, iż krakowski kongres spełnił oczekiwania Gości, stając się wizytówką PTA. Na jubileuszowym, 45 Kongresie Altowiolowym w Rotterdamie w listopadzie ub. roku, dzięki przychylności władz International Viola Society (IVS) – Carlosa Marii Solare oraz dr Michaela Vidulicha, Polskiemu Towarzystwu Altowiolowemu powierzona została organizacja 46 Kongresu – tym razem w Poznaniu.

Kierownictwo artystyczne 46 Kongresu, który odbywa się w dniach 24-28 września, powierzone zostało dr. hab. Ewie Guzowskiej prof. AM oraz dr. hab. Lechowi Bałabanowi prof. AM, czołowym altowiolistom, związanym z poznańskim środowiskiem muzycznym. Jest do dowód uznania dla nich oraz ich znaczenia – także dla międzynarodowej społeczności altowiolowej.

Jest to także niepowtarzalna okazja, by usłyszeć wielu znakomitych zagranicznych oraz polskich altowiolistów, również tych rezydujących poza krajem ojczystym, uczestniczyć w wykładach, kursach mistrzowskich oraz w spotkaniach wielu postaci z tym środowiskiem związanych, do czego zachęcam też młodych adeptów tego instrumentu. Nic nie kształci bardziej, jak przykład.

Zapraszam zatem na spotkanie z osobami związanymi z historią, teraźniejszością oraz przyszłością naszego instrumentu. – Prezes PTA, Bogusława Hubisz-Sielska

 

Kierownictwo muzyczne: Katarzyna Tomala-Jedynak

Ewa GUZOWSKA – altówka

Jerzy KOSMALA – altówka

Stefan KOSMALA-DAHLBECK – altówka

Paweł RIESS – altówka

Tomasz ROSIŃSKI – altówka

Orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu

 

Na to wydarzenie mamy dla Państwa dwa podwójne bilety. Osoby chętne otrzymaniem takowego proszone są o pisanie do nas na adres mailowy redakcja@rtk.poznan.pl w tytule należy wpisać Kongres. Wyniki konkursu ogłosimy 23 września.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *