Związek Międzygminny GOAP przeprowadził na Ratajach, Chartowie i Żegrzu kampanię edukacyjną

Okazuje się, że nie wszyscy mieszkańcy naszej dzielnicy przyzwyczaili się do tego, by segregować odpady biodegradowalne, a jeśli nawet już to robią to nie zawsze w odpowiedni sposób. Zbadał to Związek Międzygminny GOAP i dlatego postanowił przeprowadzić w naszej dzielnicy kampanię edukacyjną. – Nadrzędnym celem tej kampanii było zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców. W swoim założeniu ta kampania ma się przyczynić do wzrostu selektywnej zbiórki odpadów, a także do zmniejszenia ilości odpadów, które trafiają w miejsca niepożądane – mówiła Monika Iwańska ze Związku Międzygminnego GOAP.

Chodziło to, by na przykład odpadów bio nie wyrzucać do brązowych kubłów w workach foliowych. Do mieszkań Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych” i we współpracy z nią trafiło 35 tysięcy książek i 140 tysięcy specjalnych worków kompostowalnych. – Te worki są biodegradowalne, posiadają certyfikat „OK compost”, a także spełniają wszystkie normy. Worki na potrzeby projektu sprowadziliśmy z Belgii, ale mieszkańcy mogą je zakupić najlepiej poprzez internet – dodaje Monika Iwańska. 20 sztuk takich worków dziesięciolitrowych kosztuje około 15 złotych. Jednak odpadów bio nie trzeba umieszczać w podobnych workach, aby prawidłowo je segregować. – Można po prostu zawartość wytrzepać z worka i później wyrzucić go do pojemnika na odpady zmieszane. Worek foliowy, w którym przynieśliśmy odpady bio jest już zabrudzony, dlatego nie można go wrzucać do pojemnika na plastik. – uzupełnia Monika Iwańska.

W książeczce edukacyjnej GOAPu można znaleźć wszystkie informacje dotyczące segregacji śmieci. Kampania została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu i ma zakończyć się jeszcze krótką ankietą, w której mieszkańcy będą mieli możliwość wypowiedzieć się na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *