Autor zdj. Andrzej Bartczak

Przemysłowa Starołęka – pod taką nazwą kryje się idea wycieki, którą 9 grudnia chcą zorganizować przewodnicy działający w ramach portalu PoPoznaniu.pl

Tym razem mieszkańcy naszego miasta dowiedzą się czegoś o przemysłowej dzielnicy Poznania, ale nie tylko. – Przekraczając Rondo Starołęckie w kierunku Czapur trafiamy na zupełnie inną dzielnicę niż sąsiadujące z nią Rataje – wielkie blokowisko nazywane „sypialnią Poznania”. Starołęka znana w XIX i XX wieku jako miejsce wielkiego przemysłu dzisiaj jest już tylko reliktem minionej epoki. W czasie spaceru poznamy lepiej ten interesujący fyrtel, który częścią miasta stał się w okresie międzywojennym, zgłębimy historię Starołęki Małej i powspominamy zarówno dawne firmy, które tutaj funkcjonowały, jak Pollena-Lechia, Poznańska Fabryka Maszyn Żniwnych „Agromet” czy Knorr jak i te, które przetrwały do dnia dzisiejszego jak np. Stomil. Ponadto opowiemy również o rozwoju komunikacji kolejowej i tramwajowej, działalności szkolnej oraz religijnej przybliżając w ten sposób tę wartą poznania, ale nieco zapomnianą dzielnicę naszego miasta. – informują przewodnicy.

Termin: 9 grudnia 2017, godz. 10 i 14 (dwie wycieczki), początek na przystanku tramwajowym Rondo Starołęka w kierunku Starołęki.

Spacery odbywają się w konwencji „free walking tour” – wstępne zapisy nie są wymagane, a wycieczka odbywa się niezależnie od liczby uczestników i pogody. Na zakończenie można podziękować przewodnikowi napiwkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *