fragmenty międzywojennego mostu Chrobrego, fot. materiały wykonawcy

Pradziejowa ceramika i grosz z XVIII na placu budowy kładki berdychowskiej. Kiedy początek budowy kładki?

Na terenie przeznaczonym pod kładkę berdychowskią w ostatnich miesiącach pracowali archeolodzy. Wykopali szereg znalezisk z różnych epok.

Prehistoryczna ceramika jest najstarszym ze znalezisk odkopanym w rejonie , w którym ma powstać kładka. Oprócz tego z ziemi wydobyto grosz z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego i żeton do gry z XIX wieku. Badacze znaleźli ponadto fragmenty mostu wybudowanego w tym miejscu w 20-leciu międzywojennym wraz z elementami balustrady, a także odznakę służby więziennej z czasów PRL.

Jeśli chodzi o przyszłość to rozpoczęły się już przygotowania do budowy kładki. Od 29 września w sąsiedztwie budowy obowiązuje strefa zamieszkania. Ma ona zapewnić możliwość przemieszczania się pieszo w sąsiedztwie budowy. Będzie tam jeździć ciężki sprzęt dlatego strefa ma zapewnić bezpieczeństwo studentom. W strefie zamieszkania pieszy ma pierwszeństwo w każdym miejscu włącznie z przechodzeniem przez jezdnię w dowolnym punkcie.

Budowie kładki będzie towarzyszyć przebudowa skrzyżowania ulic Berdychowo i prof. Jacka Rychlewskiego, które znajduje się przy Politechnice Poznańskiej.

Kładka berdychowska ma być pieszo-rowerową przeprawą przez Wartę. Połączy ona Berdychowo z Chwaliszewem znajdującym się po stronie śródmieścia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *