Pływalnia „Kryta” na osiedlu Piastowskim ma być postawiona na nowo najszybciej w 2019 roku. Prace rozbiórkowe mogą zacząć się dopiero, gdy zostanie wyłoniony wykonawca. Przetarg ma zostać ogłoszony w listopadzie. To oznacza, że najszybciej prace mogłyby się rozpocząć w styczniu 2018 roku.

Basen Rataje miał zostać burzony w marcu tego roku i według harmonogramu prace przy budowie nowej pływalni miały zakończyć się w marcu 2018 roku. Jedyny chętny wykonawca czyli firma SKANSKA zaproponowała wykonanie zadania za 30 milionów złotych – to prawie o 20 milionów więcej niż miasto przewidziało na ten cel.

Miasto, aby ograniczyć koszty, opracowuje teraz nowy, tańszy projekt. – Z uwagi na brak wystarczających środków finansowych na budowę nowej pływalni wg opracowanej dokumentacji projektowej, obecnie trwają pracę nad projektem zamiennym – informuje nas Paweł Śledziejowski, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. Miasto na przebudowę Basenu Rataje ma 12 milionów złotych, a dodatkowe 7 milionów złotych chce pozyskać z budżetu. – Zabezpieczenie dodatkowych środków finansowych na realizację budowy nowej Pływalni Krytej Rataje, rozpatrywane będzie przez radnych Miasta na sesji w dniu 20 czerwca 2017 r. – informuje Paweł Śledziejowski.

Czy można zatem ogłosić przetarg tylko na rozbiórkę, na którą miasto posiada zgodę i tym samym już rozpocząć pierwsze prace? Zdaniem PIM-u nie. – Miasto Poznań posiada pozwolenie na rozbiórkę obecnej Pływalni Rataje z dnia 30.09.2016 r., jednakże z uwagi na fakt, iż rozdzielenie prac rozbiórkowych i budowlanych oraz powierzenie ich innym Wykonawcom spowodować może wzrost kosztów, poprzez konieczność ogrodzenia i ochrony odkrytego wykopu po dokonanej rozbiórce, postanowiono o przeprowadzeniu jednego postępowania. Na decyzję taką wpływ miała także opinia geotechniczna, w świetle której w przypadku obfitych opadów mogłoby dojść do jeszcze większego uplastycznienia gruntu. – dodaje Śledziejowski. Ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy możliwe będzie po opracowaniu nowego projektu oraz po uzyskaniu zamiennego pozwolenia na budowę. PIM przewiduje, że będzie to listopad. Potem miasto będzie musiało zająć się kwestiami formalnymi – Na podstawie art. 43 PZP termin składania ofert wynosi min. 14 dni. Procedura badania i oceny ofert (tzw. odwrócona) trwa ok 2-3 tygodni, w zależności od ilości i „jakości” ofert. Termin związania ofertą to 30 dni, ale może zostać przedłużony. Przewidujemy zakończenie procedury w terminie maks. 4-5 tygodni – wyjaśnia prezes PIM. To oznacza, że prace rozpoczną się najszybciej na początku 2018 roku.

 

Jedna myśl nt. „Basen Rataje jeszcze później”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *