W ciągu ostatniego miesiąca wagon restauracyjny będący częścią Skansenu Średzkiej Kolei Powiatowej w Parku Rataje był kilkukrotnie dewastowany. Jest jednak plan, jak uratować go przed zupełnym zniszczeniem.

Ktoś powybijał w wagonie szyby i zostawił bałagan wewnątrz. Do wagonu nie wolno wchodzić, więc wandale postanowili uszkodzić też monitoring. Po tych wydarzeniach Zarząd Zieleni Miejskiej, który opiekuje się skansenem, musiał zaspawać drzwi i umieścić tabliczki ostrzegające.

Każde uszkodzenie wagonu może spowodować problemy w przyszłości. – W tym wagonie ma docelowo być prowadzona działalność gastronomiczna – mówi Adam Pawlik, przewodniczący Rady Osiedla Rataje. – Dlatego do wagonu muszą zostać doprowadzone media – dodaje.

Jeśli wagon zostanie podłączony do wody i kanalizacji, wtedy będzie można poszukać firmy, która będzie chciała utworzyć tu kawiarnię. Lokalni działacze są przekonani, że gdy będzie gospodarz, wtedy skończą się dewastacje.

Projekt podłączenia wagonu do mediów jest już gotowy. – To nie jest tak, że jutro czy pojutrze będzie wszystko gotowe. W planie jest, żeby to wykonać w tym roku – zapowiada Tomasz Lisiecki, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej, który opiekuje się skansenem.

Tymczasem możemy jedynie zaapelować do wszystkich mieszkańców o szacunek dla wszystkich eksponatów wchodzących w skład skansenu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *