Plan dla os. Tysiąclecia został w dużej części unieważniony przez sąd.

Plan zagospodarowania przestrzennego dla os. Tysiąclecia został uchwalony w 2012 roku, ale w dużej części nie obowiązuje i nie chroni znacznej części osiedla przed dodatkową zabudową.

Sprawa nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie niedawna aktualizacja mapy zamieszczonej na stronie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Na mapę planów miejscowych naniesiono efekty wyroków sądowych zapadłych wiele lat temu.

Plan dla os. Tysiąclecia jest obowiązujący właściwie tylko w połowie. Jego duża część została uchylona. – Zgodnie z prawem polskim, każdy może zaskarżyć plan miejscowy do sądu i tak stało się w tym przypadku – wyjaśnia Łukasz Olędzki, rzecznik prasowy Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Dwa wyroki sądowe z 2012 i 2013 roku doprowadziły do unieważnienia dużej części planu, który ma dziurę ciągnącą się przez całe osiedle. W konsekwencji znaczny obszar osiedla nie jest zabezpieczony przed niepożądaną zabudową. Stroną skarżącą byli właściciele prywatnych działek znajdujących się na osiedlu w tym deweloper DOM-EKO, który już wcześniej wybudował na Tysiąclecia nowy blok oprotestowany przez mieszkańców.

W reakcji na informację o dziurawym planie Rada Osiedla Chartowo podjęła uchwałę nawołującą Urząd Miasta do jego uzupełnienia. W uzasadnieniu uchwały czytamy:

„W świetle informacji z ostatnich kilkunastu miesięcy o działaniach właścicieli na terenach osiedli modernistycznych, zmierzających do wprowadzenia niechcianych przez mieszkańców zmian w układzie urbanistycznym, wydaje się słuszne i niezbędne ponowne zajęcie się terenem spółdzielczego Osiedla Tysiąclecia przez Miejską Pracownię Urbanistyczną oraz Radę Miasta Poznania i niecierpiące zwłoki przystąpienie do prac nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, który decyzjami sądów administracyjnych został wyjęty z obowiązującego plan.”

Wniosek o uzupełnienie planu dla os. Tysiąclecia złożyła również Spółdzielnia Mieszkaniowa „Osiedle Młodych”.

Radni oraz SM „OM” zgłosili także uwagi do Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Miasta, czyli dokumentu, na podstawie którego sporządza sie plany dla konkretnych rejonów Poznania.

Zgłosiliśmy uwagi do Studium jako osiedle Chartowo i jako Spółdzielnia, tak by nas chronić przed zagęszczaniem zabudowy – napisała radna osiedlowa Elżbieta Świtalska na swoim Facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *