Lekarze ze Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu po raz pierwszy przeprowadzili innowacyjną operację wszczepienia endoprotezy wydrukowanej w technologii 3D. Proteza została dopasowana do konkretnego pacjenta.

Zazwyczaj endoprotezy produkowane są seryjnie, ale czasem potrzebna jest inna, która pasuje do budowy stawów danego pacjenta.

W najtrudniejszych sytuacjach, w przypadku bardzo skomplikowanych deformacji, ubytków nowotworowych nie ma możliwości leczenia z zastosowaniem typowego, seryjnie produkowanego wszczepu. Dlatego na podstawie wykonanych badań radiologicznych, tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego istnieje możliwość stworzenia w technologii 3D idealnego modelu odtwarzającego wszystkie deformacje kostne u konkretnego chorego – informuje szpital.

Pacjentka, która przeszła operację już w drugiej dobie po wszczepieniu została doprowadzona do pozycji pionowej i obecnie nie ma żadnych dolegliwości bólowych.

Specjaliści z Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu zakładają rocznie ok. 500 seryjnie produkowanych endoprotez biodra i kolana. Obecnie przeprowadzona operacja, otwiera możliwości leczenia dla tych pacjentów, dla których wcześniej było ono niedostępne – informuje szpital.

W ostatnich latach wykonano w Polsce tylko 3 takie operacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *