5 lipca o godzinie 12:00 w Senacie RP odbędzie się pierwsza w historii debata publiczna o telewizjach lokalnych.

Podstawowym celem debaty jest umiejscowienie telewizji lokalnych w debacie publicznej oraz zapewnienie tym telewizjom finansowania ze środków publicznych. Na spotkaniu będą obecni eksperci rynku medialnego, przedstawiciele telewizji lokalnych oraz politycy, w tym przedstawiciele Sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, Senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu, Senackiego Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

W Polsce działa ponad 150 telewizji lokalnych. To są te telewizje, które uzyskały koncesję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i swoje programy kierują do lokalnych społeczności. W znakomitej większości nadają w sieciach kablowych. Telewizje lokalne zaczęły powstawać na początku lat 90-tych XX wieku wraz z rodzącym się rynkiem kablowym, gdy nie było jeszcze ustawy medialnej, a po polsku nadawała wyłącznie TVP. Organizowali je lokalni liderzy – humaniści i inżynierowie. Finansowali operatorzy. Dziś „telewizja kablowa” jest powszechnym określeniem zarówno sieci operatorskich, jak i programów lokalnych.

Telewizje lokalne są niezbędnym elementem demokracji lokalnej, warunkiem rozwoju gospodarki i przedsiębiorczości, skutecznego działania samorządów i aktywności organizacji pozarządowych. Wspierają w swoich miastach i regionach rozwój edukacji, sportu, kultury i sztuki. Po prostu, są misyjne.

Dziennikarze mogą komuś nawet uratować życie. A ci, którzy pracują w telewizjach lokalnych, często jak policja patrolują swoje małe ojczyzny. Na co dzień nie chwalimy się swoją pracą. Jednak teraz stacje takie jak nasza łączą siły i przy okazji kolejnej próby zmiany ustawy medialnej, chcą rządzącym przypomnieć nie tylko o sobie, ale i o misji, ponieważ na razie wielki strumień pieniędzy z podatków płynie tylko na misję, którą bardziej można nazwać misją polityczną.

Co to jest telewizja lokalna?

Telewizja lokalna, to posiadająca koncesję KRRiT stacja telewizyjna, nadająca strumieniowo program kierowany do mieszkańców konkretnego miasta lub powiatu (powiatów). Takich koncesji jest aktualnie ponad 150. Większość z nich, to niezależne telewizje, prowadzone przez prywatnych przedsiębiorców. Telewizjami lokalnymi nie są natomiast regionalne oddziały TVP.

W jaki sposób telewizje lokalne rozpowszechniają swój program?

Większość telewizji lokalnych rozpowszechnia swój program w sieciach telekomunikacyjnych (sieciach kablowych). Zaledwie kilka – w systemie naziemnej telewizji cyfrowej (DVBT).

Zachęcamy do śledzenia i udostępniania transmisji z jutrzejszej debaty w Senacie: https://www.facebook.com/events/274923975117810

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *