Dziesięciu licealistów z VIII LO mających tę samą pasję do programowania, spotkało się i wpadło na pomysł stworzenia strony internetowej, zawierającej kursy programowania w języku Python. Jest to projekt tworzony w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Teraz jest on już wdrażany w szkołach w Poznaniu m.in. na Ratajach. Pokazują na czym polega programowanie i zachęcają do nauki tego języka coraz większą grupę odbiorców.

W zajęciach brali udział m.in. uczniowie 7 i 8 klas Szkoły Podstawowej nr 19. Na zajęciach prowadzący przybliżają uczniom algorytmikę czyli rozwiązują problemy matematyczne za pomocą siły komputera. – Uczą się głównie składni języka, który służy do pisania programu. Ten z kolei potrafi użyć takiego komputera do rozwiązywania konkretnych problemów. – mówi Bruno Niklasiewicz – zespół Ctrl+Code.

Uczniowie pracowali na programie Python, który jest jednym z najbardziej popularnych narzędzi w dziedzinie programowania na świecie. – Języki programowania służą do zapisywania kodu czyli programu dla komputera, który będzie zrozumiały dla niego. W języku Python można tworzyć polecenia, które komputer będzie umiał przetworzyć i przez to wykonać dla nas konkretne działania. – mówi Bruno Niklasiewicz.

Uczniowie klas siódmych nie uczą się jeszcze programowania w Pythonie, jednak posługiwanie się nim nie stanowiło dla nich większego problemu. – Jest to jest dla nich nowość, ale widzę, że są zadowoleni. Cieszę się, że młodzi potrafią zmotywować innych młodych do działania – mówiła Ewelina Strzelczyk – nauczycielka informatyki ze Szkoły Podstawowej nr 19. A potwierdzają to sami uczniowie. – Było to bardzo fajne i na pewno dużo się nauczyliśmy – mówi Wiktor Olszak z klasy 7b, SP19. – Może to być przydatne w przyszłości, uważam, że byłby to ciekawy sposób na zajęcia z informatyki – dodaje Adam Wojtaś.

Kursy programowania w języku Python, są darmowe dla wszystkich i dostępne na stronie https://ctrlcode.pl/. Składają się one z lekcji, zadań oraz interaktywnych filmów w języku Polskim, są przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych i średnich.

Projekt otrzymał honorowy patronat Młodzieżowej Rady Miasta Poznania oraz nawiązał współpracę z ponad pięcioma szkołami podstawowymi i Olimpijskim Kołem Informatycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *