zdj. Patrycja Langner

 

Na Torze Regatowym Malta w Poznaniu odbył się Puchar Świata w Kajakarstwie i Parakajakarstwie.

W rozgrywanym w Poznaniu Pucharze Świata udział wzięło ponad 1000 zawodników reprezentujących 56 państw z 6 kontynentów, z medalistami Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata na czele.

Po złoto w C2 200m popłynęli Michał Łubniewski i Arsen Śliwiński, którzy nie dali szans swoim rywalom zwyciężając m.in. z osadą Białoruską – Hlebem Saladukha i Dzianisem Makhlai. Brązowy medal zdobyli Merey Medetov i Timur Khaidarov (Kazachstan).

To był dla nas super wyścig, pokonaliśmy przecież białoruską parę mistrzów świata. Wietrzne warunki nie pozwalały w sprincie na żadne kalkulacje trzeba było od startu do metry płynąć z największą mocą no i udało się. Ogromna satysfakcja z tego zwycięstwa jest, ale to wcale nie znaczy, że nie ma już nic do poprawy. My praktycznie do mistrzostw świata w Szeged nie będziemy mieli już żadnej międzynarodowej próby startowej, bo za tydzień do Duisburga na drugą edycję Pucharu Świata nie jedziemy. Tam startować będzie młodzież, a w Igrzyskach Europejskich naszej konkurencji nie ma” – Michał Łubniewski i Arsen Śliwiński.

W olimpijskiej konkurencji C2 1000m, Michał Kudła i Mateusz Kamiński po wspaniałej końcówce wywalczyli srebrny medal ustępując jedynie duetowi z Niemiec – Yul Oeltze/ Peter Kretschmer. Trzecie miejsce dla Hao Liu i Pengfei Zheng (Chiny).

Wspaniale zakończył się finał K2 200m, w którym polki sięgnęły po aż 2 medale: srebro dla duetu – Dominika Włodarczyk i Katarzyna Kołodziejczyk, brąz dla Marty Walczykiewicz i Heleny Wiśniewskiej. Złoto dla zawodniczek ze Słowenii – Speli Ponomarenko- Janic i Anji Osterman.

Po kolejny medal, tym razem srebrny popłynęły w konkurencji C2 200m Sylwia Szczerbińska i Dorota Borowska. Polki musiały uznać wyższość jedynie osady z Chin – Wenjun Lin i Luqi Zhang. Brązowy medal dla Ukrainy – Liudmyla Luzan i Anastasiia Chetverikova. Tuż za podium na czwartej pozycji uplasowały się Magda Stanny i Julia Walczak.

Z drugim swoim brązowym medalem wyjedzie z Poznania Tomasz Kaczor. Polak w finale C1 500m przegrał jedynie z medalistą olimpijskim Isaquiasem Queiroz Dos Santos (Brazylia) i reprezentantem Czech – Martinem Fuksa.

Karolina Naja/ Małgorzata Puławska/ Katarzyna Kołodziejczyk/ Helena Wiśniewska, po bardzo dobrej końcówce wskoczyły na 3 miejsce podium w konkurencji K4 500. Złoto dla Nowej Zelandii – Lisa Carrington/ Kayla Imrie/ Aimee Fisher/ Caitlin Ryan. Srebrny medal dla Francji – Manon Hostens/ Sarah Troel/ Sarah Guyot/ Lea Jamelot.

W wyścigu na 5000 metrów bardzo dobrze popłynęli Wiktor Głazunow i Mateusz Kamiński, którzy metę przepłynęli odpowiednio na drugiej i trzeciej pozycji. Po złoto sięgnął reprezentant Kuby Serguey Torres Madrigal.

Był to jeden z dwóch zaplanowanych przez ICF na 2019 rok Pucharów Świata – drugi odbędzie się w dniach 31.05. – 2.06, w Duisburgu, Niemcy. Mistrzostwa Świata odbędą się 22-25 sierpnia w Szeged na Węgrzech. W tym roku będzie można zdobyć kwalifikacje olimpijskie przed przyszłorocznymi Igrzyskami Olimpijskimi, Tokio 2020.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *