fot. Szpital Miejski im. J. Strusia

W Szpitalu Miejskim im. J. Strusia wykonano pierwsze trzy operacje ułatwiające walkę z otyłością. Zabieg jest w pełni refundowany.

Leczeniem otyłości w sposób chirurgiczny zajmuje się dziedzina medycyny zwana bariatrią. Główną metodą jest operacja zmniejszenia żołądka. Tego typu zabiegi są wykonywane na Szwajcarskiej od października. – Zabieg polega na tym, że część żołądka się po prostu wycina. Stosowana jest metoda laparoskopowa – mówi Paweł Hajkowicz, chirurg ze Szpitala Miejskiego im. J. Strusia.

Laparoskop to specjalna rurka składająca się z teleskopu, małej kamery i źródła światła. Za pośrednictwem teleskopu zaopatrzonego w światłowody obraz z jamy brzusznej pacjenta dociera do kamery, która przekazuje go na ekran monitora. Metoda pozwala na zmniejszenie cięcia chirurgicznego.

Do takiej operacji kwalifikują się pacjenci, których wskaźnik otyłości BMI przekracza 40, ale zanim wylądują na stole operacyjnym muszą najpierw zmienić dietę, tryb życia i trochę schudnąć. – Bardzo ważne jest przygotowanie dietetyczne dlatego że ten pacjent od samego początku wchodzi w reżim dietetyczny i po operacji w tym reżimie pozostaje – mówi Paweł Hajkowicz. – Dzięki operacji to chudnięcie będzie lepsze, będzie skuteczniejsze – zaznacza.

Hospitalizacja trwa 3-4 dni, po czym pacjent zwalniany jest do domu. Operacja jest w pełni refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Skierowanie należy uzyskać od lekarza rodzinnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *