Od dziś do odwołania obowiązują nowe ograniczenia w przemieszczaniu się w związku z pandemią koronawirusa.

Zgodnie z postanowieniami Ministerstwa Zdrowia zamknięte zostają parki i bulwary, co oznacza, że w naszej dzielnicy nie wolno wchodzić do Parku Rataje, Parku nad Wartą oraz innych miejsc mających status parku miejskiego.

Nie wolno również przebywać w sąsiedztwie wartostrady ponieważ ta znajduje się na nadrzecznych bulwarach. Przepisy jednoznacznie zakazują więc przebywania nad Wartą.

Zakaz dotyczy także zieleńców, promenad, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich.

Do sklepów, banków czy innych otwartych usług może wejść tylko trzy razy więcej osób niż jest kas bądź okienek. To znaczy, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów. Liczy się ogólna liczba kas, a nie tylko te, które są czynne.

W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.

Od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci muszą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach.
W godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy są dostępne dla wszystkich, również dla osób powyżej 65. roku życia.

Każda osoba do 18 roku życia może wychodzić z domu tylko pod opieką dorosłego opiekuna.

Wprowadzony został obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich, ale nie dotyczy on rodziców z dziećmi do 13 roku życia, a także osób niepełnosprawnych lub niemogących się samodzielnie poruszać i ich opiekunów.

Liczba osób mogących przebywać w autobusie lub tramwaju nadal pozostaje ograniczona do ilości równej połowie miejsc siedzących.

Rozszerzona została lista osób, która podlega obowiązkowej kwarantannie domowej. Od dziś są nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą poddaną kwarantannie.

Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.

Nadal można swobodnie przemieszczać się podczas dojazdu do pracy, wolontariatu na rzecz walki z koronawirusem i załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *