4 grudnia odszedł wieloletni prezes DKF Dziesiątka w Poznaniu.

Tradycja Dyskusyjnego Klubu Filmowego sięga 1981 r., kiedy w X Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu powstał DKF „Dziesiątka”. Jego działalność zainicjowali Maciej Plewiński i Maria Sołyga. – Z Maciejem znamy się jeszcze ze wspólnych studiów na polonistyce. Potem ponownie spotkaliśmy się w X LO, jeszcze na ulicy Wioślarskiej. W latach 70-tych prowadziłam kółko filmowe, a Maciej założył kabaret, który cieszył się dużą popularnością. Razem stworzyliśmy Dyskusyjny Klub Filmowy. Razem przetrwaliśmy stan wojenny, puszczaliśmy „Blaszany Bębenek”. – mówi Maria Sołyga, polonistka, współzałożycielka DKF Dziesiątka.

Jeszcze w latach 80-tych DKF Dziesiątka został uhonorowany nagrodą im. prof. Antoniego Bohdziewicza dla najlepiej pracującego DKF-u w Polsce. Maciej Plewiński rozkręcił projekt edukacji filmowej i ofertę kursów dla uczniów liceum. Przez lata gośćmi Seminarium Filmowego organizowanego przez DKF „Dziesiątka” było wielu wybitnych artystów, reżyserów i aktorów filmowych.  – To głównie dzięki Maciejowi. Był taką osobą, która potrafiła wszystko załatwić. Ośmielę się stwierdzić, że nie ma aktora, który by nas nie odwiedził. Krystyna Janda mówiła nam, że Maciej tak długo rozmawiał z jej gosposią, że aktorka w końcu uległa i przyjechała. – opowiada Maria Sołyga.

We wrześniu 2015 roku Dyskusyjny Klub Filmowy „Dziesiątka” musiał przenieść się do Charlie Monroe Kino Malta, gdzie zmienił nazwę na DKF „Klaps”. Projekcje DKF-u „Klaps” odbywają się regularnie co tydzień, w każdy czwartek o 17:30. Oprócz cotygodniowych seansów, w listopadzie każdego roku organizowane jest także Seminarium Filmowe. W tym roku nie odbyło się w listopadzie, zostało przeniesione na styczeń. – To już nie będzie seminarium z takim rozmachem, jak do tej pory, kiedy organizował je Maciej przez ubiegłe ponad 35 lat. – kończy Maria Sołyga.

Pogrzeb odbędzie się 11 grudnia we wtorek o godz. 11:00 na Cmentarzu Górczyńskim.

3 myśli nt. „Nie żyje Maciej Plewiński”

 1. Maciej był założycielem i opiekunem DKF Dziesiątka
  (Prezesów na przestrzeni lat było wielu zmieniali się ci 3 lata)
  Proszę poprawić Dzięsiątka na Dziesiątka – błąd występuje dwukrotnie.
  Można dodać poniższy tekst…….
  W czasie seminariów DKF „Klaps” ciekawe wykłady prowadzą profesorowie UAM Mikołaj Jazdon oraz Krzysztof Kozłowski.
  Jadwiga Ratajczak

 2. To naprawdę wielka strata. Czasy liceum i wieczornych spotkań w DKFie „Dziesiątka” animowanych przez pana Macieja to jedne z moich najwspanialszych wspomnień ze szkoły średniej.

 3. 4 grudnia odszedł wieloletni opiekun DKF Dziesiątka w Poznaniu, jutro skończyłby 82 lata.
  Tradycja Dyskusyjnego Klubu Filmowego w X Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu, sięga 1981 r., kiedy powstał DKF „Dziesiątka”. Jego działalność zainicjowali Maciej Plewiński i Maria Sołyga.
  ———————————————————————————————————————-
  propozycja takiej poprawy tekstu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *