Zdaniem urzędników od dziś nie powinniśmy już pytać czy park powstanie, ale o to w jakiej formie powstanie. – To wyzwanie, przed jakim staną studenci poznańskich uczelni w ramach ogłoszonego właśnie konkursu architektonicznego. – piszą urzędnicy.100 tysięcy złotych znalazło się w kasie miasta na koncepcję i nagrody dla studentów za pomysły na to, jak miałby wyglądać zagospodarowany teren na Łacinie, dokładnie między trasą kórnicką a ulicą Andrzeja Sobczaka. W projekt angażują się studenci Politechniki Poznańskiej, UAM, Uniwersytetu Artystycznego i Przyrodniczego, który jesienią zorganizowali ankietę. Pytali w niej mieszkańców Łaciny, czego nie może zabraknąć w parku. Wówczas swoje zdanie na ten temat wyraziło ponad 1700 osób. – Na Łacinie brakuje miejsca, w którym rodzice, dzieci czy seniorzy mogą spędzać czas wolny. Park pomoże uzupełnić tę lukę. Da mieszkańcom okazję do spotkań, także międzypokoleniowo – dodaje Marek Sternalski, radny Miasta Poznania.

Miejsce spotkań, ale i modlitw? – To teren miejski, ale na fragmencie także teren przeznaczony pod funkcje sakralne. Wspólnie wypracowujemy koncepcję na zagospodarowanie zielonego terenu – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Proboszcz parafii im. Jezus na Łacinie chce, aby ten park był przykładem dla innych miast. – Chcemy, aby to miejsce promieniowało na całą Polskę. Łacina to nie tylko miejsce do życia, nie tylko sypialnia, ale i przestrzeń, gdzie budujemy harmonię życia. Człowiek przez kontakt z przyrodą wie, jak postępować, ogranicza agresję i buduje pokój. – mówi ksiądz Radosław Rakowski. Teraz ma powstać tu park, ale w przyszłości także ma mieć inne funkcje. – Może kiedyś w tym miejscu stanie centrum duszpasterskie, które nie będzie tradycyjnym kościołem z wieżą i dzwonami, ale miejscem spotkań, gdzie znajdzie się żłobek czy przedszkole, a może akademik dla Politechniki Poznańskiej. Chcemy, żeby budynek sakralny w żaden sposób nie dominował, ale żeby był harmonijny i związany z tym parkiem. – mówi proboszcz.

Park ma być budowany etapami i powstawać przez kolejne kilka lat. Termin składania zgłoszeń do udziału w konkursie mija 29 marca, zaś prace studenci będą mogli przesyłać do 29 maja. Wyniki zostaną ogłoszone w czerwcu. – Dla uczestników przewidzieliśmy pulę nagród w wysokości 20 tys. zł – zaznacza Katarzyna Podlewska, zastępca dyrektora Wydziału Urbanistyki i Architektury UMP. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *