Czy pawilony handlowe na osiedlu Piastowskim to samowola budowlana? Starosta poznański twierdzi, że tak i m. in. na tej podstawie podjął decyzję o zwrocie terenu na którym się znajdują.

4 grudnia zeszłego roku zapadła decyzja o zwrocie terenu pod pawilonami. Dawni właściciele odzyskali go w tzw. postępowaniu zwrotowym. Takie postępowanie ma umożliwić prywatnym osobom w odzyskaniu ziemi wywłaszczonej przez władze komunistyczne na potrzeby budowy osiedli. Jeśli na danym skrawku terenu nie powstało osiedle wtedy dawni właściciele mogą liczyć na zwrot. Decyzje w tego typu sprawach podejmowane są w starostwie poznańskim. Od pracowników starostwa otrzymaliśmy informację z uzasadnieniem decyzji o zwrocie.

Po przeanalizowaniu szczegółowym pełnej dokumentacji w tej sprawie, starosta uznał, że roszczenia prywatnych właścicieli dotyczące zwrotu nieruchomości, na której obecnie znajdują się pawilony handlowe są zasadne. W wyniku wieloletniego postępowania administracyjnego okazało się bowiem, że teren, zgodnie z ogólnymi planami zagospodarowania przestrzennego, nie był przewidziany pod zabudowę pawilonową. Z analizy dokumentów wynika także, że w latach 70-tych nie zostało wydane pozwolenie na budowę takich obiektów, a brak wymaganych zgód i pozwoleń oznacza, że kiedy nastąpiło ich wybudowanie obiekty stanowiły samowolą budowlaną. Po przeprowadzonym postępowaniu starosta uznał, że cel wywłaszczeniowy nie został spełniony. Dlatego nieruchomość podlega zwrotowi ich właścicieli, którzy wystąpili z takim roszczeniem – wyjaśnia Katarzyna Wozińska-Gracz, rzeczniczka prasowa Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Decyzja starosty nie jest prawomocna. Urząd Miasta odwołał się już w tej sprawie do wojewody wielkopolskiego.

Osiedle Piastowskie objęte jest planem zagospodarowania przestrzennego, który przewiduje w tym miejscu zabudowę usługową. Jeśli plan miejscowy nie ulegnie zmianie to żadna inna zabudowa nie będzie mogła się tu pojawić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *