SM „Osiedle Młodych” analizuje możliwości inwestowania w odnawialne źródła energii. Na początek postawiła na fotowoltaikę.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Osiedle Młodych” właśnie będzie przystępować do realizacji inwestycji, która ma na celu odzyskiwanie energii elektrycznej ze promieni słonecznych. – Jeszcze w tym roku na dachu budynku nr 11 na osiedlu Rusa powstanie pierwsza w naszych zasobach instalacja fotowoltaiczna – informuje Julia Tritt, rzecznik SM „Osiedle Młodych”.

Wyprodukowana energia będzie zasilać windy, hydrofory, wentylatory oraz oświetlenie na klatkach schodowych i korytarzach.  – Jesteśmy już po rozstrzygnięciu przetargu i mamy wybranego wykonawcę. Koszt inwestycji będzie wynosił około 210 tysięcy złotych. Inwestycja będzie finansowana z funduszu remontowego nieruchomości. W skład tej nieruchomości wchodzą trzy budynki os. Rusa 11,12, i 13. Instalacja będzie zamontowana na budynku 11, jednak fakt ten nie oznacza, że z oszczędności nie skorzystają pozostałe budynki – wyjaśnia Julia Tritt. Ze wstępnych analiz wynika, że inwestycja zostanie spłacona za jakieś 10 lat. 2031 rok będzie tym, w którym zaczną się oszczędności.

Na realizację przedsięwzięcia Spółdzielnia planuje pozyskać środki z programu „Słoneczne Dachy” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. – Ta pomoc będzie polegała na udzieleniu nam pożyczki niskooprocentowanej. – uzupełnia Julia Tritt.

Montaż paneli słonecznych będzie odbywał się na dachu budynku, dlatego mieszkańcy nie powinni odczuć niedogodności związanych z realizacją inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *