Łukasz Kapustka i Mateusz Rozmiarek złożyli w tej sprawie do prezydenta Poznania interpelację.

10 października polska pisarka Olga Tokarczuk dostałą literacką Nagrodę Nobla. Od tego czasu w księgarniach i bibliotekach brakuje zarówno książki „Bieguni”, ale też innych publikacji pisarki. Dlatego radni PiS w interpelacji do prezydenta miasta proszą o zwiększenie nakładów książek Olgi Tokarczuk w poszczególnych filiach Biblioteki Raczyńskich. – Poznaniacy rzucili się tłumnie, aby zapoznać się z tą twórczością. My jako samorządowcy uważamy, że powinniśmy dbać, także poprzez promocję czytelnictwa, aby każdy mógł czytać to, co czytać chce – mówi Łukasz Kapustka, radny PiS.

Interpelacja dotyczy także zwiększenia nakładów książek innych noblistów, jednak prośba o dokupienie książek Olgi Tokarczk, osoby zdecydowanie liberalnej, wspierającej m.in. środowiska LGBT kłóci się z przekonaniami większości radnych czy posłów Prawa i Sprawiedliwości. – Myślę, że największym problemem z tą interpelacją może być to, czy pani Tokarczuk życzyła by sobie, aby radni PiS w jej imieniu występowali do władz miasta Poznania o zwiększenie nakładu jej książek w filiach Biblioteki Raczyńskich. Jeśli mieszkańcy chcą czytać książki noblistów, powinni mieć taką możliwość – wyjaśnia Łukasz Kapustka.

A czy Biblioteka Raczyńskich potrzebuje zwiększenia nakładu książek polskiej noblistki? To pytanie zadaliśmy rzeczniczce biblioteki Katarzynie Wojtaszak, która wylicza, że w poznańskich filiach jest ponad 400 książek autorki. To podobno stosunkowo dużo w porównaniu do innych pisarzy, bo Tokarczyk poznaniacy czytują od lat. Jednak biblioteka zakup książek noblistki już zaplanowała. – Zawsze dokupujemy książki noblistów i dobrze radzimy sobie z sytuacją, gdy przybywa nam kolejnych. Choć książki Olgi Tokarczuk zawsze były chętnie wypożyczane, dlatego w kolejnych latach będziemy je uzupełniać. Natomiast cieszy nas informacja, że poznaniacy chcą czytać. Mam nadzieję, że przybędzie nam nie tylko osób czytających, ale też dodatkowych funduszy na kupno książek – mówiła Katarzyna Wojtaszak – rzecznik Biblioteki Raczyńskich.

Póki co czytelnicy Biblioteki Raczyńskich są proszeni są o terminowe zwroty wypożyczonych książek Olgi Tokarczuk, po to, by z jej twórczością mogli zapoznać się inni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *