Główną atrakcją skansenu ma być lokomotywa normalnotorowa z lat 50-tych.

Rozpoczęła się renowacja lokomotywy, która ma w przyszłym roku pojawić się w Parku Rataje. Obecnie stoi na bocznicy w Swarzędzu. Jej kabina ma być otwarta dla wszystkich.

Lokomotywa waży blisko 90 ton i może pociągnąć ponad 1000 pustych wagonów, ale w Parku Rataje będzie spełniać funkcję ozdoby. Oczywiście najpierw musi przejść renowację.

-Widać, że jest w kiepskiej kondycji – stwierdza Tomasz Neumann, maszynista instruktor, który stoi na czele zespołu odnawiającego maszynę. – My kolejarze powinniśmy sobie jednak z nią poradzić – zapewnia.

Renowacja ma zakończyć się do końca marca. Oprócz odnowienia powierzchni, trzeba zadbać o szczegóły jak odpowiednia kolorystyka czy oświetlenie. Lokomotywa ma być oświetlona tak jak ta stojąca przed stadionem Lecha.

Model stojący w Swarzędzu został wyprodukowany w latach 50-tych w Fabryce im. Feliksa Dzierżyńskiego w Chrzanowie. – Na lokomotywie jest godło, ale orzeł nie ma korony. My korony podczas renowacji nie dodamy – zapowiada Tomasz Neumann.

Kabina maszynisty ma być w przyszłości ogólnodostępna. Zespół zajmujący się renowacją ma wybudować schody tak, aby wejście było bezpieczne dla wszystkich.

Jedna myśl nt. „Renowacja rozpoczęta”

  1. Swietna inicjatywa. Rzadko upamiętnia się takie rzeczy. Miło byloby gdyby jakis historyk napisał artykuł na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *