Mieszkańcy Nowego Miasta wzięli sprawy we własne ręce. Przejęli od miasta zarządzanie rejonem stawów w dolinie Cybiny.

Umowę w tej sprawie w sierpniu podpisało Stowarzyszenie „Miłośnicy Doliny Cybiny” z Zakładem Lasów Poznańskich. Skupia ono już ok. 100 mieszkańców z Nowego Miasta, którzy chcą sami zadbać o czystość terenów zieleni nad rzeką.

Otrzymaliśmy jako mieszkańcy na swoim własnym terenie możliwość utrzymania tego terenu w takim stanie w jakim jest on w chwili obecnej – mówi Krzysztof Bartosiak ze Stowarzyszenia „Miłośnicy Doliny Cybiny”. – Jeżeli wystąpią jakieś zanieczyszczenia po stronie Swarzędza, bo czasem się zdarza, że jakieś ścieki płyną, mamy możliwość interwencji szybciej niż miasto” – ostrzega.

Umowa obejmuje tereny stawów wzdłuż Cybiny, aż do granicy ze Swarzędzem. Mieszkańcy zapowiadają rozmowy z jego władzami dotyczące czystości rzeki.

Oprócz nadzoru nad czystością wody celem działalności stowarzyszenia, będzie ogólne zachowanie porządku, zarybianie stawów, organizacja imprez na polanach w dolinie oraz zajęć sportowych.

Ponadto stowarzyszenie powołało straż obywatelską, której członkowie regularnie patrolują dolinę i mogą dokonać zatrzymania obywatelskiego każdej osoby, która zaśmieca lub zanieczyszcza teren objęty nadzorem stowarzyszenia.

Stowarzyszenie nadal szuka osób, które chcą zaangażować się w przyszłe przedsięwzięcia. Każdy kto chce się zapisać może przyjść na dyżur członków stowarzyszenia, który będzie miał miejsce w piątek 6 września na ogrodach działkowych „Darzynka” od godz. 19.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *