fot. UMP

Wydział Kształtowania i Ochrony Środowiska organizuje spotkanie dotyczące m.in. uzyskania dofinansowań na wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne.

W planach na najbliższy czas są dwa spotkania. Pierwsze, skierowane do mieszkańców Szczepankowa, odbędzie się w czwartek, 13 lutego – w Przedszkolu nr 93, przy ul. Skibowej 13. Kolejne – dla poznaniaków z Głuszyny – we wtorek, 18 lutego, w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej, przy ul. Głuszyna 141a.

Jak uzyskać dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne? W jaki sposób starać się o zwrot kosztów poniesionych przy usuwaniu i unieszkodliwianiu wyrobów zawierających azbest? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można uzyskać podczas tych spotkań.

Spotkania w dużej mierze poświęcone będą zasadom Kawki Bis. Celem programu jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, powstających na skutek spalania paliw stałych, takich jak węgiel, drewno czy brykiety. Poznaniacy mogą starać się o dofinansowanie na likwidację pieców i kotłów, które są nimi opalane oraz zastępowanie ich np. ciepłem systemowym, ogrzewaniem gazowym, elektrycznym, olejowym czy instalacją fotowoltaiczną.

Największą zmianą, jaka obowiązuje od tego roku w programie Kawka Bis, jest wysokość maksymalnej dotacji. W latach ubiegłych mieszkańcy mogli korzystać z dofinansowania do 6 tys. zł. Teraz kwota ta może wynieść 12 tys. zł, a nawet 15 tys. zł, w przypadku instalacji odnawialnych źródeł energii w postaci pomp ciepła lub paneli fotowoltaicznych. Ponadto poznaniacy, którzy zdecydowali się na wymianę pieca na bardziej ekologiczny, będą mogli starać się o zwrot nie 80 proc. kosztów, jak dotychczas, lecz 100 proc. Na Kawkę Bis przeznaczono także więcej pieniędzy. Na cele związane z programem zabezpieczono 10 mln zł, czyli pięciokrotnie więcej niż w poprzedniej edycji.

– informuje Miasto Poznań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *