Znamy placówki, które wezmą udział w strajku nauczycieli oraz te, które nie weszły w spór zbiorowy.

Nauczyciele walczą o podwyżki. Dokładnie o podwyższenie o 1000 zł wynagrodzeń zasadniczych. Pertraktacje z rządem mają zamienić się w strajk. – Strajk się odbędzie. Do 25 marca będą trwały referenda strajkowe, ale nieoficjalnie mogę powiedzieć, że spływające obecnie dokumenty wskazują na to, że akceptacja strajku jest oczywista. W związku z tym należy się liczyć z powszechnym udziałem publicznych placówek oświatowych w Poznaniu w akcji strajkowej – mówi Jacek Leśny, wiceprezes Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Poznaniu.
Wszystkie ratajskie szkoły podstawowe, ponadpodstawowe i ponadgimnazjalne przystąpiły do sporu zbiorowego. Nie przystąpiło z kolei 7 przedszkoli ratajskich. – Nie przystąpiły te przedszkola, w których nie ma członków Związku Nauczycielstwa Polskiego, nie ma również członków „Solidarności”, a pracownicy tychże placówek oświatowych nie mięli ochoty na to, by zwrócić się do któregokolwiek z tych związków o reprezentowanie ich interesów w sporze zbiorowym. W związku z tym możemy powiedzieć, że będą one funkcjonować normalnie. – wyjaśnia Jacek Leśny. Które placówki nie przystąpią do strajku na Ratajach:

Przedszkole nr 20 im. Śmiałka Umiałka z osiedla Orła Białego 26

Przedszkole nr 124 Wesoła Ludwiczka z osiedla Bohaterów II Wojny Światowej 30

Przedszkole nr 126 im. Rusa z osiedla Piastowskiego 26

Przedszkole nr 130 Bajkowy Świat z osiedla Rzeczypospolitej 43

Przedszkole nr 144 Wesoła Gromada z osiedla Czecha 76

Przedszkole nr 161 Księcia Przemysława z osiedla Rusa 7

Przedszkole nr 180 Dzięciołowe Mieszkanie z osiedla Polan 1

W pozostałych przedszkolach strajk ma się odbyć. W jakim zakresie w placówkach oświatowych w naszej dzielnicy będzie się odbywać? Tego dowiemy się w przyszłym tygodniu.

Z kolei miasto Poznań ma finansowo wesprzeć nauczycieli od 1 września. – Zmiany są możliwe jedynie w sferze, na którą ma wpływ samorząd, wzrosną więc nauczycielskie dodatki – motywacyjny, funkcyjny, za wychowawstwo czy warunki pracy. Porozumienie w tej sprawie zostało wypracowane wspólnie ze związkami zawodowymi. […] W Poznaniu zwiększone zostaną dodatki funkcyjne – dla dyrektorów szkół (wzrost o 200 zł) i wicedyrektorów (wzrost około 119 zł) za wychowawstwo czy warunki pracy, np. naukę w szkołach specjalnych, klasach łączonych czy dwujęzycznych. – informuje Urząd Miasta Poznania. To jednak nie oznacza, że strajk w przedszkolach i szkołach się nie odbędzie. Strajk ma bowiem dotyczyć podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych. Ostatnią szansą na uniknięcie paraliżu jest porozumienie między Związkiem Nauczycielstwa Polskiego a rządem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *