Rok 2023 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego – wybitnego badacza, podróżnika, odkrywcy i filantropa. Z tego powodu Instytut Poznański podjął współpracę z Komitetem Uczczenia Ofiar Wielkiego Głodu w Irlandii (CCIFV) w celu upamiętnienia wielkiego Polaka, który w trakcie Wielkiego Głodu w Irlandii w XIX w. uratował od śmierci głodowej ponad dwieście tysięcy irlandzkich dzieci. 


CCIFV to irlandzka organizacja społeczna zajmująca się upamiętnieniem ofiar i zesłańców Wielkiego Głodu w Irlandii. Przez kilkanaście lat działalności udało im się doprowadzić do znacznego wzrostu wiedzy na temat tragicznych wydarzeń w Irlandii. W ostatnim czasie CCIFV rozpoczął projekt pn. „An Gorta Mor Trail of Truth” mający na celu upamiętnić na całym świecie kraje, instytucje i ludzi, którzy pomagali Irlandii w czasie Wielkiego Głodu. W związku z tym pojawiła się również chęć, aby Paweł Edmund Strzelecki dołączył do „Szlaku Prawdy Wielkiego Głodu”. Dzięki kilkumiesięcznej współpracy udało się stworzyć tabliczkę „An Gorta Mor” – symbolizującą szlak i umieścić ją w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan, obok trumny Strzeleckiego. Dzięki temu poznańska Skałka pojawiła się na mapie „Szlaku Prawdy”, obok podobnych lokalizacji w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii czy Turcji. 


Sama tabliczka została wykonana z drzewa cisowego z Cmentarza Narodowego Glasnevin, gdzie pochowana jest największa liczba ofiar Wielkiego Głodu. Spoczywa tam również twórca irlandzkiego hymnu narodowego – Peadar Kearney. Świadczy to o tym, że tabliczka oraz irlandzki hymn mogą stanowić symboliczne połączenie Krypty Zasłużonych Wielkopolan, gdzie obok Pawła Edmunda Strzeleckiego pochowany jest również twórca polskiego hymnu – Józef Wybicki. 


Warto podkreślić, jakie znaczenie dla inicjatorów akcji ma Paweł Edmund Strzelecki: „To jego miłość do drugiego człowieka, zwłaszcza do dzieci, które są siłą napędową przyszłości każdego narodu, oraz jego życzliwe serce dla pomagania innemu narodowi, z którym nie miał żadnych więzi ani koneksji przed przybyciem do Irlandii wyróżnia go spośród innych. Istnieje wiele organizacji czy osób, których nie sposób wymienić, które pomagały Irlandii w czasie Wielkiego Głodu, ale Paweł Edmund Strzelecki stoi sam i ponad nimi jako jednostka – prawdziwy bohater” – mówi Michael Blanch (założyciel CCIFV). 


Tabliczkę wykonał irlandzki stolarz Gerry Farrell, natomiast koniczynę namalował artysta David Barnes z APT Signs. Sama inicjatywa umieszczenia tabliczki w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan jest objęta Patronatem Honorowym Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Irlandii. 


Zespół Instytutu Poznańskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *