Miasto podpisało umowę na przebudowę ronda Rataje. Przebudowa ma zostać wykonana przez hiszpańskie konsorcjum Aldesa Construcciones.

Umowa zawarta została w trybie „zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza że hiszpańska firma najpierw sporządzi projekt, a dopiero potem przystąpi do przebudowy ronda.

Zgodnie z wstępną koncepcją na rondzie mają powstać wspólne przystanki autobusowo-tramwajowe. Zwiększy się ilość pasów przy dojazdach do ronda oraz na samym rondzie, które będzie miało cztery pasy ruchu. Oprócz tego rozbudowane zostanie oświetlenie drogowe, monitoring i sygnalizację świetlną. Modernizacji ulegnie dworzec Rataje. Powstaną nowe chodniki, ścieżki rowerowe i mała architektura.

Prace w terenie mają ruszyć wiosną 2020 roku. Urzędnicy chcą, aby w międzyczasie skończył się główny etap modernizacji trasy tramwajowej przez Górny Taras Rataj.

Prace na rondzie mają trwać ponad rok. Remont będzie kosztować 138 milionów złotych.

Gdy zaczęto mówić o przebudowie ronda jeszcze w 2013 roku miasto chciało stworzyć tunele dla samochodów, a na powierzchni pozostawić ruch tramwajów. Jednak ta koncepcja okazała się zbyt droga i urzędnicy w 2015 roku zrezygnowali z budowy tuneli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *