15 października w godzinach 7:00 – 21:00 odbędą się wybory do sejmu i senatu, a także referendum ogólnokrajowe.

W niedzielnym głosowaniu Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. W tym samym momencie przeprowadzone zostanie referendum, przez tę samą komisję w danym lokalu wyborczym.

Znaleźć swój lokal można na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej, a także na stronie urzędu miasta. Poza tym informacje o lokalach wyborczych wiszą na wszystkich klatkach schodowych.

Jak będą przebiegać wybory do sejmu i senatu?

Przed przystąpieniem do głosowania należy pokazać dokument tożsamości, legitymację studencką czy aplikację mObywatel. Można okazać nawet dokument, który stracił ważność.

Każdy wyborca dostanie dwie jednostronicowe karty do głosowania, na jednej z listą kandydatów do sejmu, a na drugiej do senatu.

W tym roku wyborcy dostaną także trzecią kartę, na której znajdą się cztery pytania referendalne. Osoby, które nie chcą brać udziału w referendum nie muszą tego robić, ponieważ nie ma takiego obowiązku. Jednak należy zgłosić ten fakt członkowi komisji przy odbiorze kart, a ten musi odnotować odmowę przyjęcia karty referendalnej. Wówczas wyborca otrzyma tylko 2 karty do głosowania w wyborach do sejmu i senatu.

Aby oddać ważny głos w wyborach, należy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata na jednej karcie. Głos będzie nieważny, jeśli wyborca postawi znak X przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z różnych list albo jeśli nie postawi go wcale. Będzie natomiast ważny, jeśli znak X znajdzie się przy większej niż jeden liczbie kandydatów z tej samej listy, ale wtedy pierwszeństwo uzyskania mandatu otrzyma kandydat znajdujący się wyżej na tej liście.

W przypadku referendum głos ważny jest wtedy, gdy głosujący postawi znak X w jednej z kratek przy odpowiedzi na dane pytanie. Będzie nieważny, jeśli znak X nie zostanie postawiony w żadnej z kratek lub będzie postawiony w obu kratkach przy jednym pytaniu.

Komitety wyborcze partii muszą przekroczyć pięcioprocentowy próg oddanych na nie głosów lub ośmioprocentowy próg w przypadku komitetów wyborczych koalicji, aby dostać się do sejmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *