Robi się coraz chłodniej. Do ogrzewalni przechodzi coraz więcej osób. – Tak wielu osób w kryzysie bezdomności dawno u nas nie było, a zima dopiero przed nami. – mówi Anna Michalak, kierownik schroniska przy ulicy Krańcowej 10. W placówce można skorzystać z pomocy interwencyjnej nocnej, ale też i dziennej, jest tu trzydzieści miejsc i dodatkowych pięć interwencyjnych. – Te miejsca są co noc zajęte. – dodaje Maria Książkiewicz, rzeczniczka poznańskiego Caritas.

Przyjęcia do ogrzewalni otwierane są codziennie od nowa. Rano trzeba ją opuścić. Od kilku do kilkunastu osób dziennie nie znajduje tutaj miejsca. Muszą go więc szukać gdzie indziej, czyli w noclegowniach, ale tam też brakuje miejsc. – Obecnie w placówkach brakuje miejsc dla kobiet w kryzysie bezdomności. Natomiast są jeszcze wolne miejsca dla mężczyzn: w Wielkopolskim Centrum Pomocy Bliźniemu Monar-Markot, Gościejewo 52 a, Ośrodku dla Bezdomnych nr 1, ul. Kobylepole 69, Schronisku im. Św. Brata Alberta, ul. Widłakowa, w Stowarzyszeniu Pomocy Bliźniemu Mar-Kot, ul. Pogodna. – informuje Bogna Kisiel z MOPR-u. – Należy jednak pamiętać, że liczba dostępnych miejsc w placówkach dla osób w kryzysie bezdomności zmienia się z godziny na godzinę. Nikt jednak nie pozostanie bez pomocy. Osoba w kryzysie bezdomności, która chce wskazania miejsca w placówce, będzie miała zapewnione schronienie. Jeśli nie na terenie naszego miasta, to w placówce poza Poznaniem. – dodaje.

Zima dopiero przed nami, więc tych miejsc zacznie po prostu brakować. – Dostrzegając potrzebę dodatkowego wsparcia w sezonie jesienno-zimowym, Miasto planuje zwiększyć w grudniu 2023 roku liczbę miejsc w schroniskach poprzez przekazanie dotacji na ten cel podmiotom prowadzącym placówki. Ponadto Miasto zamierza przeznaczyć środki finansowe na zorganizowanie doraźnych miejsc schronienia dla osób w kryzysie bezdomności (w sezonie zimowym 2022/2023 były to miejsca w namiotach termicznych) oraz na zaopatrzenie tych osób w ciepłą odzież, obuwie i śpiwory. – odpowiada Dorota Potejko, zastępczyni dyrektorki Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP.

Ogrzewalnia zapewnienia tymczasowe schronienie, posiłek, niezbędne ubrania, prowadzi łaźnię i strefę pomocy doraźnej. – W okresie jesienno-zimowym pomoc osobom w kryzysie bezdomności oferuje również Mobilny Punkt Wsparcia, zapewniając ciepłe napoje oraz kanapki, pomoc przedmedyczną oraz informując o możliwych innych formach wsparcia. Oferta mobilnego punktu obejmuje również pomoc w dotarciu osób bezdomnych do placówek zapewniających schronienie. – informuje urząd.

Stałego wsparcia osobom w kryzysie bezdomności udziela Dział Pomocy Osobom Bezdomnym Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy ul. Gronowej 22 w Poznaniu (e-mail: pomocbezdomnym@mopr.poznan.pl, nr tel. 61 878 17 88), oferując pomoc dostosowaną do indywidualnych potrzeb i zasobów. – Z uwagi na szczególnie trudną sytuację osób bezdomnych przebywających w miejscach niemieszkalnych, w trosce o ich bezpieczeństwo, pracownicy socjalni współpracują z funkcjonariuszami straży miejskiej, policji oraz instytucjami i organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób bezdomnych. – mówi Dorota Potejko.

Dział Pomocy Osobom Bezdomnym MOPR monitoruje na bieżąco stan miejsc w placówkach. Ponadto po wznowieniu w bieżącym sezonie jesienno-zimowym funkcjonowania mobilnego punktu pomocy (od 2.11.2023 r.), DPOB będzie dysponował aktualnym harmonogramem jego działań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *