Ekrany akustyczne służyły mieszkańcom os. Oświecenia przez 20 lat.

Mieszkańcy Rataj od kilku lat walczą o powrót ekranów akustycznych na swoje miejsce. Ulica B. Krzywoustego generuje zbyt duży hałas.

Problem dotyczy osiedli Zielony Taras, Jagiellońskiego i Oświecenia. Obecnie ekrany akustyczne zamontowane są tylko wzdłuż estakady katowickiej. Mieszkańcy domagają się, aby pojawiły się na dłuższym odcinku.

Zgodnie z zapowiedziami Zarządu Dróg Miejskich, o tym czy osłony pojawią się wzdłuż ulicy zadecydują pomiary hałasu.

– Badanie już zostało zlecone, wykonawca ma czas do 30 marca. Pomiar obejmie odcinek od Ronda Rataje do ulicy Inflanckiej – mówi Agata Kaniewska, rzecznik prasowy ZDM.

Ekrany akustyczne zostały zdemontowane w 2014 roku w związku z budową układu drogowego wokół Centrum Handlowego Posnania, a później przebudową estakady katowickiej. Dwa lata wcześniej zmieniły się normy dopuszczalnego hałasu w miastach. Próg podniesiony został o 5 dB.

W 2017 roku na spotkaniu z mieszkańcami urzędnicy tłumaczyli, że pomiary są konieczne, aby sprawdzić czy ul. Krzywoustego nadal kwalifikuje się do zamontowania osłon.

Przebudowa estakady katowickiej zakończyła się pod koniec 2017 roku. Dlaczego pomiary zlecone zostały dopiero teraz? – Decyzja środowiskowa dotycząca estakady katowickiej zakładała, że takie badania pomiarowe, kontrolne należy wykonać po roku oddania tej inwestycji do użytkowania – mówi Agata Kaniewska.

Chodzi o to, aby pomiary zostały wykonane w warunkach ustabilizowanego ruchu samochodowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *